Chociaż Wystawy Światowe były wydarzeniami trwającymi tylko kilka miesięcy, po wielu z nich pozostały wyjątkowe pamiątki w postaci niecodziennych budynków. Jednym z takich obiektów jest znajdujący się w Brukseli Atomium. Konstrukcja zbudowana na potrzeby Expo 58 miała stać tylko przez kilka miesięcy, ale dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, na stałe wpisała się w krajobraz stolicy Belgii.

Wystawa Światowa w Brukseli w 1958 roku była pierwszą wystawą zorganizowaną po II wojnie światowej (wcześniejsze zorganizowano w 1939 roku). Podobnie jak w przypadku poprzednich imprez, również i tym razem w ramach wystawy powstało wiele nietypowych pawilonów i konstrukcji, jednak najbardziej rozpoznawalną z nich jest Atomium.

Atomium podczas budowy

Atomium podczas budowy

Olbrzymi model cząsteczki żelaza (powiększonej 265 mln razy) zaprojektował inżynier André Waterkeyn oraz architekci Andre i Jean Polak. Konstrukcja wykonana ze stali i aluminium ma 102 m wysokości i składa się z 9 kul o średnicy 18 m, przedstawiających atomy. Kule są ze oba połączone rurami w którym umieszczono schody. W najwyższej kuli przygotowano punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, a w pozostałych wystawy.

Atomium miało symbolizować postęp jaki dokonał się w różnych dziedzinach nauki na całym świecie. Początkowo zakładano, że konstrukcja będzie wykorzystywana jedynie przez czas wystawy, a następnie zostanie rozebrana. Tak się jednak nie stało, ponieważ niecodzienny budynek bardzo przypadł do gustu mieszkańcom Brukseli, którzy zażądali jego pozostawienia.

Atomium podczas budowy

Atomium podczas budowy

W marcu 2004 roku rozpoczęto trwającą aż do lutego 2007 roku renowację całego obiektu. W trakcie prac wymieniono aluminiowe poszycie, zastępując je płytami z stali nierdzewnej. Ponowne otwarcie Atomium dla zwiedzających miało miejsce 18 lutego 2007 roku.

Obecnie Atomium wykorzystywane jest jako muzeum, a poszczególnych sferach znajdują się różne wystawy stałe i czasowe. Punkt widokowy oraz restauracja na szczycie konstrukcji jest cały czas dostępny dla zwiedzających. Można się do niego dostać ruchomymi schodami przez niższe kule, lub windą zabierającą jednorazowo 22 pasażerów.

Wnętrze Atomium (fot. pixabay.com)

Wnętrze Atomium (fot. pixabay.com)

Expo 58 odbyło się w dniach 17 kwietnia – 19 października 1958 roku. Wystawę odwiedziło 41 454 412 osób. Największą popularnością cieszyły się pawilony USA i ZSRR.

Atomium (fot. Frederic Sierakowski)

Atomium (fot. Frederic Sierakowski)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.