Od swojego debiutu na froncie w 1916 roku czołgi i pojazdy pancerne stały się jednymi z najważniejszych rodzajów uzbrojenia, mającymi znaczący wpływ na przebieg konfliktów zbrojnych. Atlas Wojen Pancernych pod redakcją dr. Stephena Harta od wydawnictwa Vesper przedstawia wszystkie najważniejsze bitwy i konflikty w których aktywnie brały udział czołgi i oddziały pancerne.
„Atlas Wojen Pancernych Od 1916 roku do chwili obecnej” przedstawia wszystkie konflikty zbrojne i bitwy pancerne od bitwy nad Sommą podczas I wojny światowej aż do drugiej wojny w Iraku i walk w Afganistanie. Każda bitwa i konflikt są szczegółowo opisane i opatrzone licznymi ilustracjami, mapami, wykresami i tabelami.
Ponadto w książce znaleźć można wiele podrozdziałów poświęconych rozwojowi broni pancernej w danym okresie, zwłaszcza w kontekście przełomowych momentów jak i konstrukcji i pojazdów. Dzięki temu możemy poznać nie tylko samą historię konfliktów, ale również czynniki, które miały wpływ na przebieg walk i rozwój uzbrojenia.
Książka ma formę atlasu, w związku z czym opisy nie są długie i zawsze połączone są z ilustracjami. Niestety te ostatnie mimo znakomitej jakości i ciekawego doboru czasami zawierają nie do końca poprawne lub mało dokładne podpisy, zwłaszcza w kontekście podawanych typów pojazdów, jakie widać na zdjęciach. Na szczęście błędy te nie pojawiają się w treści, która trzyma wysoki poziom. Na szczególną uwagę zasługują liczne mapy ilustrujące przebieg starć oraz dodatkowe informacje w rozdziałach poświęconych rozwojowi uzbrojenia. Można dzięki nim lepiej poznać daną bitwę czy konflikt.
Wśród opisanych bitew i konfliktów, oprócz tak oczywistych starć jak Blitzkrieg w Polsce (1939) i Francji (1940), walki w Afryce Północnej 1941-1943, Bitwa na Łuku Kurskim w 1943 roku, czy też późniejsze wojny arabsko-izraelskie bądź operacja Pustynna Burza w 1991, znaleźć można wiele mniej oczywistych starć, jak choćby opis użycia czołgów w Chinach w latach 1937-1945 czy też wojna w Wietnamie albo wszystkie najważniejsze bitwy z okresu I wojny światowej, w których wzięły udział czołgi.
Wśród bardziej nietypowych konfliktów zabrakło jednak choćby radzieckiej inwazji na Afganistan czy też rosyjskiego ataku na Czeczenię lub Gruzję, gdzie współczesne czołgi wcale nie pokazały się z najlepszej strony. Wyraźnie widać, że Stephen Hart skupił się głównie na I i II wojnie światowej, które stanowią ponad 3/4 opisywanych starć.
Można śmiało powiedzieć, że Atlas Wojen Pancernych to ciekawa i warta lektury książka, bardzo dobrze wydana i podana w ciekawej i przyjemnej formie. Niestety do ideału nieco zabrakło, ponieważ dobór starć i powielanie kilku utartych, nie do końca prawdziwych opinii historycznych dotyczących zwłaszcza radzieckiej broni pancernej podczas II wojny światowej sprawiają, że historyczni wyjadacze oraz znawcy broni pancernej mogą nie być do końca usatysfakcjonowani.
Jeśli jednak szukamy książki dla osoby interesującej się bronią pancerną i szukającej publikacji przedstawiającej rozwój tego typu uzbrojenia i jego wpływ na konflikty w sposób dosyć szczegółowy, ale nie wyczerpujący tematu, jest to pozycja warta uwagi. Z racji tego, że książka jest bardzo dobrze wydana, jest to również ciekawa pozycja do dołączenia do biblioteki.
Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawcy – Wydawnictwo Vesper – Atlas Wojen Pancernych
Jeśli szukasz książki przedstawiającej historią broni pancernej, jej rozwój oraz wpływ na konflikty zbrojne, to Atlas Wojen Pancernych jest pozycją wartą zainteresowania.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.