W 2006 roku Steve Jobs po raz pierwszy przedstawił pomysł budowy nowej siedziby firmy Apple w Cupertino w stanie Kalifornia. 10 lat później, prace nad nowym budynkiem dobiegają końca i prawdopodobnie na początku 2017 roku pierwsi z 13 000 pracowników nowego kompleksu rozpoczną pracę.

Budynek w kształcie okręgu o powierzchni 260 000 m² zaopatrzony jest w panele solarne które mają pokryć całe zapotrzebowanie kompleksu na energię (ponad 16 MW). Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby był jak najbardziej ekologiczny. Koszt projektu wyceniono na 5 mld dolarów, przy czym sam koszt gruntów to około 160-200 mln dolarów.

W ramach kompleksu zostanie uruchomionych 7 punktów gastronomicznych z miejscami dla 3000 osób, liczne kawiarnie i tereny socjalne. W podziemnej części kompleksu znajdzie się audytorium mieszczące 1000 osób, gdzie mają być prezentowane nowe produkty amerykańskiego giganta.

Wizja artystyczna kompleksu (fot. iDownloadBlog.com)

Wizja artystyczna kompleksu (fot. iDownloadBlog.com)

Aby maksymalnie uprzyjemnić wszystkim pracę, w kompleksie znajdzie się centrum fitness i odnowy biologicznej. Parking ma pomieścić około 15 000 samochodów (w części podziemnej i nadziemnej) i ma dysponować 300 stacjami ładującymi dla samochodów elektrycznych.

Prace nad kompleksem dobiegają końca i prawdopodobnie na początku 2017 roku obiekt zostanie oddany do użytku. Kilka dni temu w sieci pojawił się film, przedstawiający obecny stan obiektu.