Miasteczko Al-Dżuna (znane również jako El Gouna) w Egipcie to luksusowy ośrodek turystyczny ulokowany nad brzegiem Morza Czerwonego. Miasto to powstało około 25 lat temu. Wcześniej w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się 18 hoteli z 2900 pokojami, 3 mariny i pole golfowe nic nie było.

Właścicielami kurortu jest rodzina Sawiris. Zbudowane przez nich miasto od samego początku było wyjątkowe, ponieważ architekci je tworzący inspirowali się Wenecją. W związku z tym wykopano liczne kanały i zatoczki, tworząc sztuczne wyspy na których zbudowano hotele.

Jeszcze w 1985 roku nie było w tym miejscu nawet jednego budynku. Jedynie wąska droga biegnąca wzdłuż wybrzeża. Na zdjęciach satelitarnych widać, jak zmieniły się tereny na których powstało miasto. Pierwsze z nich wykonał satelita Landsat 5, 28 stycznia 1985 roku. Drugie zdjęcie wykonał satelita Landsat 8 28 listopada 2014 roku.

  • Before-Al-Dżuna dawniej i dziś
    After-Al-Dżuna dawniej i dziś
    1985 Al-Dżuna dawniej i dziś 2014

Poniżej oba zdjęcia do wglądu z bliska, oraz poglądowe zdjęcia przedstawiające kurort z nieco bliższej perspektywy.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.