Współcześnie Afganistan kojarzy się raczej z wyniszczonym wojnami kawałkiem ziemi, gdzieś na drugim końcu świata. Nie zawsze tak było, chociaż Afganistan nigdy nie był zamożnym krajem, w latach 50. zawitała do niego nowoczesność. Nieco gorzej wyglądała wówczas tylko Armia Afgańska, wykorzystująca sprzęt pochodzący dosłownie z całego świata.

Afganistan ze względu na swoje położenie nigdy nie był ani bogatym, ani spokojnym krajem. Przez lata przetaczały się przez niego kolejne wojny i dopiero w latach 20. XX wieku nastal krótki czas względnego pokoju i początek modernizacji kraju. Okres ten trwał mniej więcej do lat 70., kiedy to w Afganistanie zaczęły narastać niepokoje i w końcu wybuchła kolejna wojna.

W tym krótkim okresie rozwoju, Afgańska Armia wreszcie mogła zacząć pozyskiwać nowocześniejsze uzbrojenie. Broń zaczęto sprowadzać z Wielkiej Brytanii, hełmy i część wyposażenia indywidualnego z Niemiec, a pojazdy dosłownie z całego świata.

Po II wojnie światowej do tej mieszanki sprzętu dołączyło uzbrojenie z ZSRR, które zaczęło zastępować dotychczasową zbieraninę. Najciekawsze jest jednak to, że aż do lat 70., afgańscy żołnierze używali niemieckich Stahlhelme.

Dobrze pokazuje ten fakt to zdjęcie, wykonane przez Billa Podlicha pod koniec lat 60. w trakcie jedne z defilad w Afganistanie.

Afgańska armia pod koniec lat 60.. Zwracają uwage niemieckie hełmy z czasów II wojny światowej (fot. Bill Podlich)

Afgańska armia pod koniec lat 60.. Zwracają uwage niemieckie hełmy z czasów II wojny światowej (fot. Bill Podlich)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.