Między 28 a 29 maja niebo nad Poznaniem zamieni się w jedyne w swoim rodzaju spektakularne widowisko, z udziałem lotniczych sław międzynarodowego formatu. Lotnicze show, które zbliża się „wielkimi skrzydłami” to zasługa Międzynarodowych Targów Poznańskich, które po raz drugi zaangażowały się w realizację tego przedsięwzięcia.
A skoro MTP, to będzie imponująco! Dziesiątki statków powietrznych, 720 minut pokazów, 20 000 m² wystawy statycznej, grupy pokazowe i soliści z 8 krajów świata. Choć liczby mówią same za siebie, to już dziś, na kilka tygodni przed wydarzeniem warto przedstawić gwiazdy, które uświetnią Aerofestival. Zaspokajając ciekawość pasjonatów mocnych lotniczych wrażeń prezentujemy pierwsze zagraniczne grupy i solistów, którzy z pewnością dostarczą niezapomnianych doznań.
A to jeszcze nie koniec. Kolejnych informacji spodziewajcie się niebawem.
Baltic Bees
Jedna z atrakcji, która narobi wiele hałasu i przysporzy widzom bólu mięśni szyjnych. Zespół akrobacyjny z Łotwy latający na odrzutowych samolotach szkoleniowych produkcji czeskiej L-39 Albatros. Pomimo, iż zespół jest cywilny, jednak nieoficjalnie reprezentuje łotewskie siły powietrzne, a wszyscy piloci zespołu szkolili się w wojsku. Nie sposób opisać niezwykłej precyzji i zapierających dech w piersiach ewolucji, jakie zespół Bałtyckich Pszczół prezentuje podczas pokazów – to trzeba zobaczyć na własne oczy! Na sezon 2016 piloci z Łotwy przygotowali nowy program, który po raz pierwszy zaprezentują właśnie w Poznaniu.

F-16 Fighting Falcon – Belgian Demo Team
Najpopularniejszy na świecie wojskowy naddźwiękowy samolot wielozadaniowy produkowany w USA od lat 70. XX wieku do dzisiaj. Może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia: pociski rakietowe, bomby oraz broń jądrową. Jednym z egzemplarzy jakie zobaczymy podczas Aerofestivalu będzie maszyna pokazowa Belgijskich Sił Powietrznych za sterami której zasiądzie Tom “Gizmo” De Moortel – w służbie od 1996 roku, łączny nalot 4400 godzin, w tym 1600 na F-16.
F-16 SoloTurk
Jeden z trzech solowych pokazów amerykańskiego samolotu myśliwskiego wykona dla widzów w Poznaniu ekipa z Turcji. Ich pokazy charakteryzuje wielka żywiołowość, ogromna dawka energii, hałasu i niesamowite efekty wizualne – turecki Fighting Falcon został wyposażony w wyrzutnie flar oraz wytwornice dymu. Szykujcie więc aparaty i zatkajcie uszy!
Saab AJS 37 Viggen
Szwedzki samolot naddźwiękowy myśliwsko-szturmowy produkowany w latach 1970–1990. Cywilnie zarejestrowany egzemplarz o nr seryjnym 37098, który odwiedzi nasze pokazy to wersja AJS przystosowana do rakiet zwalczających okręty oraz zrzutu bomb. Ostatnią misję samolot wykonał w czerwcu 2000 roku, a dzięki staraniu Muzeum Szwedzkich Sił Powietrznych, w marcu 2012 r. został zarejestrowany jako maszyna cywilna i jest prezentowany na pokazach. Za sterami samolotu Stellan Anderson – pilot pokazowy Szwedzkich Sił Powietrznych z nalotem 12 000 godzin (!), na Viggenie lata od 10 lat. Były pilot linii SAS – kapitan DC9, Boeinga 767 oraz 737NG.

Saab 105
Szwedzki dwusilnikowy samolot odrzutowy używany głównie do szkolenia i misji rozpoznawczych produkowany w latach 60. XX wieku. Charakterystyczną cechą samolotu jest umieszczenie foteli pilotów obok siebie, a także usterzenie ogonowe w kształcie litery T. Egzemplarz, który zobaczymy w Poznaniu jest własnością Muzeum Szwedzkich Sił Powietrznych i został zarejestrowany jako cywilny w 2009 roku. Jest to wersja dyspozycyjna, czteromiejscowa, wyposażona w oryginalne, montowane na początku produkcji silniki Turboméca Aubisque (RM 9).

Scandinavian Airshow Wingwalking
Wingwalking czyli spacer po skrzydłach lecącego samolotu wymaga ogromnej odwagi i doskonałego zmysłu równowagi. Szwedzki zespół Scandinavian Airshow przyleci do nas amerykańskim dwupłatowym samolotem rolniczym Grumman G-164 AG-Cat, po skrzydłach którego przespacerują się “kocice”. Aby podnieść adrenalinę wśród widzów, pilot wykona serię beczek i pętli starając się nie zgubić żadnej z pań. Wrażenia – niezapomniane.

Scandinavian Airshow THOR Aerobatic
Pierwszym z cywilnych akrobatów którzy zaprezentują swój kunszt będzie Jacob Hollander ze Szwecji na świeżo zbudowanym dwupłatowym samolocie wyczynowym Pitts-12 THOR. Warto podkreślić, że jest to jedyny taki egzemplarz na świecie, o zmniejszonej masie własnej i zwiększonej mocy silnika. Dwupłatowe skrzydła pozwalają na zwiększenie prędkości obrotowej samolotu podczas wykonywania akrobacji. Jacob jest bardzo doświadczonym pilotem pochodzącym z rodziny o długich tradycjach lotniczych.

Uwe Zimmermann
Kolejny z akrobatów, którzy wystąpią w Poznaniu to ogromnie sympatyczny Niemiec, który tak polubił nasz kraj, że na żonę wybrał Polkę. Uwe Zimmermann jest na co dzień biznesmenem, ale także mistrzem wyścigów motorowych Niemiec. Swoja przygodę z lotnictwem zaczął od szybowców, później przesiadł się na samoloty, a akrobacji uczył się od trenera czeskiej kadry narodowej. Brał udział w wielu zawodach, ale akrobacja w stylu wolnym to jego pasja. Uwe kocha polską publiczność i jest częstym gościem na pokazach w naszym kraju. Co potrafi akrobata – biznesmen – pasjonat za sterami wyczynowej Extry? O tym przekonamy się już w ostatni weekend maja!

The Victors
Piper 28A to maszyna doskonale znana aeroklubom i szkołom lotniczym na całym świecie. Samolot wyposażony jest w relatywnie słaby silnik a zamiast drążka sterowniczego posiada wolant – obydwie te cechy znacznie utrudniają latanie zespołowe. Jednak “Zwycięzcom” z Belgii to nie przeszkadza. Może dlatego, że w skład zespołu wchodzą: pilot-instruktor wojskowy, mechanik lotniczy oraz… inżynier dźwigowy i maszynista kolejowy. Jak sobie radzą? Przekonamy się już niebawem! Zespół wystąpi w naszym kraju po raz pierwszy.

Poniżej znajdziecie plan pokazów, a szczegółowe informacje znajdziecie na stronie pokazów: www.aerofestival.pl
