Zbudowany w 1970 roku przy 77 Water Street w Nowym Jorku biurowiec na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle innych budynków w tej części miasta. Dopiero gdy spojrzy się na jego dach, dostrzec można… samolot z czasów I wojny światowej.

Zaprojektowany przez Emery Roth & Sons wieżowiec przy 77 Water Street powstał na zlecenie William Kaufman Organization. Budynek ma 97 m wysokości (26 pięter), dysponuje 50 800 m² powierzchni biurowych i na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy biurowiec z lat 70-tych.

77 Water Street

77 Water Street

Gdy wejdzie się do jego lobby na parterze, uwagę przykuwa jednak niewielki sklepik z słodyczami, wyglądający jak żywcem przeniesiony z początku XX wieku. Co istotne nie jest to dekoracja, sklepi normalnie funkcjonuje. Jest on repliką sklepów jakie funkcjonowały w USA na przełomie XIX i XX wieku.

Najbardziej nietypową atrakcją biurowca jest jednak jego dach i stojący na nim… samolot. Zardzewiały myśliwiec wyglądający jak brytyjski Sopwith Camel stoi na niewielkim pasie startowym, tak, jakby w każdej chwili miał wystartować.

77 Water Street

77 Water Street

Niestety nie jest to prawdziwy samolot, a jedynie replika Sopwith Camela wykonana z metalu, zaprojektowana Rudolpha de Haraka i zbudowana przez Williama Tarra. Rzeźbę umieszczono na dachu biurowca w 1969 roku – tuż przed oddaniem budynku do użytku.

Skąd pomysł aby w biurowcu w lobby umieścić replikę sklepiku z początku XX wieku, a na dachu rzeźbę wyglądającą jak samolot? Bracia Robert i Melvyn Kaufman, którzy przejęli William Kaufman Organization w latach 50-tych chcieli po prostu, aby ich wieżowiec wyróżniał się na tle innych budynków w Nowym Jorku. Nic więcej, żadnych wielkich tajemnic i niespodzianek.

77 Water Street

77 Water Street

Można śmiało powiedzieć, że prawie im się to udało. Prawie, ponieważ oprócz pracowników okolicznych biurowców, którzy widzą dach budynku przy 77 Water Street, mało kto wie o istnieniu samolotu na dachu biurowca. Nawet turyści nie trafiają w to miejsce zbyt często, ponieważ odwiedzając dzielnicę finansową na Dolnym Manhattanie bardziej interesują się Wall Street, niż okolicznymi biurowcami. Również odwiedzając punk widokowy na One World Trade Center, nie można dostrzec dachu wieżowca przy 77 Water Street.