W piątek 14 października 2016 roku odbędzie się 7. Noc w Instytucie Lotnictwa, największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego oraz promocja zawodów inżynierskich. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp wolny dla wszystkich gości.
Największą atrakcją tegorocznej edycji imprezy będzie przylot samolotu wielozadaniowego F-16, myśliwca MiG-29 oraz samolotu transportowego CASA C-295M. Wśród obecnych na imprezie pojawi się Zespół Akrobatyczny „Żelazny” wraz z samolotem. W trakcie imprezy odbędzie się również polska premiera śmigłowca SD-150 Hero produkcji PZL Świdnik/Leonardo Helicopters. Goście będą również mieli okazję spotkać twórców filmu „Dywizjon 303”.

Łącznie tym roku będzie można obejrzeć prawie 30 samolotów i śmigłowców, min. znany z poprzednich edycji śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pokaz w powietrzu wykona również biało-czerwona Iskra. Zaplanowano liczne spotkania i wykłady pilotów sportowych, akrobacyjnych, szybowcowych i wojskowych.
Goście Nocy będą też mogli zobaczyć prototyp CyberRyby, którego możliwości biomechaniczne zostaną zaprezentowane na żywo w basenie, model 3D systemu HYPERLOOP oraz łaziki marsjańskie i samoloty bezzałogowe, które co roku zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych międzynarodowych zawodach. Przygotowano atrakcje również dla fanów rzeczywistości wirtualnej, którzy będą mogli skorzystać z platformy Octopus i symulatora lotu.

Jak przystało na imprezę lotnicza, po raz kolejny udostępniony zostanie specjalny taras widokowy dla spotterów i fanów astrofotografii. Fani kosmosu będą mogli zrobić sobie zdjęcia przy kilkumetrowej makiecie rakiety ILR-33 Bursztyn opracowanej w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.
W trakcie imprezy odbędzie się również druga część akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie „Sercem Malowane” przy wsparciu Instytutu Lotnictwa. W ramach akcji możliwy będzie zakup obrazów i ilustracji przekazanych przez artystów oraz pocztówek lotniczych przygotowanych przez dzieci z całej Polski. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na organizację lotniczych wakacji dla dzieci z najuboższych rodzin z dzielnicy Włochy w Warszawie.

Jak co roku nie zabraknie także gigantycznych silników lotniczych, a inżynierowie Instytutu Lotnictwa oprowadzą po tunelach aerodynamicznych oraz nowoczesnych laboratoriach. Szeroką ofertę zaprezentuje Engineering Design Center – centrum inżynieryjne utworzone w ramach współpracy strategicznej Instytutu Lotnictwa z General Electric. Jego inżynierowie zaprezentują swoją działalność nie tylko w branży lotniczej, ale także w branży wydobywczej, energetycznej oraz transportowej.
Oprócz bogatej wystawy interaktywnej prezentującej kulisy projektowania i zastosowania urządzeń tworzonych przez inżynierów EDC, zwiedzającym zostanie udostępniona największa na świecie komora próżniowa do testowania silników lotniczych, w której pomieści się największy produkowany na świecie silnik lotniczy GE90.

Na zwiedzających czeka również wystawa zdjęć lotniczych Sławka „Hesji” Krajewskiego i Macieja Margasa oraz rysunków ppor. Jerzego Główczewskiego, pilota z czasów II wojny światowej. Dla gości przygotowano również punkty gastronomiczne i piknikowe.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie: www.nocwinstytucielotnictwa.pl, a program atrakcji można sprawdzić na stronie: http://nocwinstytucielotnictwa.pl/program.
