Ludzie są mistrzami tworzenia narzędzi do zabijania i prowadzenia wojen. Od tysięcy lat wykorzystujemy naszą wiedzę i umiejętności do budowania coraz skuteczniejszych broni, które wpływają na bieg historii. Joel Levy w swojej książce 50 typów broni, które zmieniły bieg historii postanowił opisać jego zdaniem najważniejsze typu broni, które najbardziej wpłynęły na naszą historię.

Książka ma formę leksykonu, a opis każdej broni zawierający historię jej powstania, sposób wykorzystania i opis wpływu na przebieg wojen, konfliktów i ogólnie historię zajmuje kilka stron. Wszystko to wzbogacone jest ilustracjami, anegdotami i krótkimi opisami kluczowych elementów składowych broni lub przykładów danego uzbrojenia.

Autor podjął się wyjątkowo trudnego zadania wybrania broni, która wpłynęła na bieg historii od czasów prehistorycznych po XXI wiek. Znajdziemy tu więc większość najsłynniejszych i najważniejszych rodzajów uzbrojenia, takich jak łuk, włócznia, machiny oblężnicze, czołgi, bombę atomową czy też rakiety. Ponadto opisanych zostało kilka nietypowych broni, które mało komu przyszłyby do głowy w trakcie zbierania takiej listy.

Dobór opisanego uzbrojenia był jednak nieco subiektywny, ponieważ wyraźnie widać, że autor pominął uzbrojenie morskie i lotnicze (zostały tylko pociski rakietowe). Zabrakło więc okrętów podwodnych, pancerników, torped czy też po prostu samolotów. Można więc śmiało powiedzieć, że lista jest dosyć dobra, ale niestety na pewno nie jest pełna.

Wybór uzbrojenia jest kwestią dyskusyjną, ale na pewno każdy historyk uzbrojenia a nawet zwyczajny pasjonata śmiało stworzyłby własną listę. Jest to więc świetny materiał do dyskusji, zwłaszcza, że przekazane przez autora informacje są dobrze dopasowaną esencją. Nie znajdziemy tu więc nudnych i długich opisów bitew, ale również nie zobaczymy króciutkich kilkuzdaniowych opisów.

Na duży plus warto zaliczyć to jak wydana jest książka, dzięki czemu śmiało możemy ją wykorzystać jako prezent. Jednym słowem jest to kolejna dobra książka od wydawnictwa Almapress, której znowu zabrakło nieco dopracowania, aby stworzyć bardzo dobrą książkę. Ciekawe jak wypadną inne pozycje z tej serii, ponieważ jw planie wydawniczym jest już kilka podobnych pozycji.

50 typów broni, które zmieniły bieg historii
50 typów broni, które zmieniły bieg historii
7.0 Ciekawa lektura

Wybór 50 typów broni, które zmieniły bieg historii to wręcz karkołomne zadanie. Tylu ilu historyków i pasjonatów uzbrojenia, tyle znajdziemy opinii. Joel Levy podjął się jednak tego zadania, a jego książka jest ciekawą pozycją do dyskusji.

  • 7
  • Ocena użytkowników (1 Głosów) 7
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.