Wyjeżdżając na wakacje, zwłaszcza w popularne rejony takie jak Grecja warto dobrze się zastanowić jakie pamiątki przywieźć z wczasów. Jeśli zależy nam na oryginalności, musimy się nieco postarać, aby nie wrócić z wszechobecnymi gadżetami. Oto lista 5 najpopularniejszych i najważniejszych pamiątek jakie warto przywieźć z Grecji.

Oliwa z oliwek

Grecja to kraj oliwek. Produktów wytwarzanych z drzewa oliwnego i z samych oliwek znajdziemy sporo. Jednym z nich jest oliwa z oliwek. Nie oznacza to jednak, że wystarczy pójść do byle jakiego sklepu i kupić pierwszą lepszą oliwę. Wybierając tę właściwą warto zwrócić uwagę na butelkę i jej kolor oraz datę zabutelkowania. Najlepiej kupić świeżą oliwę w ciemnej butelce. Im gęściejsza i bardziej zielona tym lepiej. Czasami najlepsze oliwy znajdziemy w małych sklepikach poza głównymi szlakami turystycznymi.

Oliwa z oliwek to jeden z najbardziej greckich produktów - taki must have
Oliwa z oliwek to jeden z najbardziej greckich produktów – taki must have

Kosmetyki

Kolejną grecką pamiątką pochodzenia oliwnego są kosmetyki, a zwłaszcza mydełko oliwne. Nie są to najpiękniejsze kosmetyki (mydełka te często mają szaro-zielonkawą barwę) ale te najlepsze i najbardziej tradycyjne cechują się wspaniałym zapachem.

Wyroby z drewna oliwnego

Prawdę mówiąc z Grecji nie wyjedziemy bez czegoś pochodzącego z drzewa oliwnego. Kolejną wartą nabycia pamiątką są wyroby z drewna oliwnego – od misek, przez figurki po różne rzeźby. Podczas wycieczek organizowanych przez biura podróży prawie na pewno trafi się do sklepu z tego typu wyrobami. Niestety często trafimy tam na produkcję masową (czasami nawet wykonaną z innego drewna). Warto samemu poszukać mniejszych sklepików, gdzie znajdziemy oryginalne wyroby.

Ręcznie robione ozdoby z drewna oliwnego
Ręcznie robione ozdoby z drewna oliwnego

Jedzenie – słodycze i pistacje

Jeśli mamy już dosyć oliwek, oliw, drewna oliwnego itp. w Grecji znajdziemy wiele ciekawych lokalnych przysmaków, których nie znajdziemy tak łatwo np. w Polsce. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pistacje i orzechy pinii – najlepiej z sklepików przy plantacjach lub z żywnością regionalną. Jeśli lubimy słodycze to na pewno musimy zainteresować się Loukoumi, jest to produkt typowo bałkański, przypominający nieco galaretkę. Inne warte uwagi słodycze to chałwa oraz bakława (aczkolwiek w obu przypadkach są to produkty pochodzące ogólnie z Bałkanów lub Bliskiego Wschodu). Oprócz jedzenia warto również zainteresować się greckimi alkoholami. Najważniejszymi z nich są Retsina, Tsipouro i Ouzo.

Greckie pistacje wyglądają inaczej niż masówka jaką znajdziemy w polskich sklepach (fot. discovergreece.com)
Greckie pistacje wyglądają inaczej niż masówka jaką znajdziemy w polskich sklepach (fot. discovergreece.com)

Gadżety, zdjęcia, rysunki itp.

Będąc w Grecji nie obejdzie się bez typowych sklepów z gadżetami dla turystów. W większości będzie to jednak chińszczyzna. Wszelkiej maści figurki przedstawiające zabytki, reprodukowane na potęgę obrazki i rysunki. Raczej nie znajdziemy tego typu produktów z dopiskiem „made in Greece”. Z drugiej strony czasami taki nieco oklepany Akropol albo charakterystyczny biały domek z niebieskim dachem będzie fajnie wyglądał na półce razem z np. zdjęciami.

Warto również zainteresować się zdjęciami i obrazkami. Ciężko będzie znaleźć faktycznie indywidualne prace, częściej trafimy na wielokrotnie reprodukowane obrazy, ale będą one miały swój własny klimat. Przewagą takich obrazków oraz zdjęć jest to, że nawet mając najlepszy aparat często nie będziemy w stanie uchwycić tak samo dobrych kadrów samodzielnie. Pozostanie nam więc kupione i oprawione zdjęcie.

Podsumowując, co kupić w Grecji? Przede wszystkim coś typowo greckiego, produkt, który na pewno powstał w Grecji. Wybór jest całkiem spory, ponieważ wymienione wcześniej produkty to tylko ułamek pamiątek wartych naszego zainteresowania. Oprócz tego warto przywieźć po prostu to co nam się podoba, nawet jeśli będziemy musieli nabyć wyrób, który niekoniecznie powstał na terenie Grecji.

Nie łatwo zrobić takie zdjęcie, ale na pewno będzie można takie kupić - Santorini (fot. Pedro Szekely)
Nie łatwo zrobić takie zdjęcie, ale na pewno będzie można takie kupić – Santorini (fot. Pedro Szekely)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.