1. A41 Centurion

Za najlepszy czołg II wojny światowej można uznać czołg, który podobnie jak T-44 nie wziął udziału w walkach. Brytyjski A41 Centurion powstał w 1944 roku, a do służby wszedł w maju 1945 roku. Pierwsze wozy pojawiły się w Niemczech kilka dni po zakończeniu wojny i wykorzystano je jedynie do prób.

Prace nad Centurionem ruszyły w 1943 roku i były prowadzone równolegle z czołgiem A34 Comet. Chociaż Comet wziął udział w walkach w 1945 roku i był bardzo podobny do Centuriona, ustępował mu pod względem pancerza i potencjału modernizacyjnego.

A41 Centurion Mk I - takie czołgi trafiły do Europy w maju 1945 roku

A41 Centurion Mk I – takie czołgi trafiły do Europy w maju 1945 roku

Centurion powstał jako rozwinięcie serii tzw. czołgów szybkich, będących w brytyjskiej armii odpowiednikami czołgów średnich. Uzbrojono go początkowo w armatę 76,2 mm, będącą rozwinięciem armaty tego samego kalibru stosowanej w czołgach Sherman Firefly. Nowe działo miało jednak nieco lepsze parametry.

Pancerz czołgu miał 76 mm grubości z przodu kadłuba i aż 152 mm na wieży. Znaczny kąt nachylenia przedniej płyty pancernej pozbawionej dodatkowo włazów znacząco zwiększał skuteczną grubość pancerza.

A41 Centurion

A41 Centurion

Siłą Centuriona był jego potencjał modernizacyjny. Krótko po wojnie czołg przezbrojono w armatę 83,4 mm a później 105 mm. Czołgi te wykorzystywane były do lat 90. w wielu krajach na świecie a ich wersje rozwojowe można jeszcze spotkać w RPA.

Centuriony uzbrojone w armaty kalibru 76,2 mm mogły przebić pancerz Tygrysa z odległości nieco większych niż w przypadku Shermana Firefly, czyli około 1500 metrów w przypadku amunicji standardowej. W przypadku pocisków APDS mogły przebić pancerz Tygrysa z odległości ponad 2 km.

A41 Centurion uzbrojony w armatę 83,4 mm

A41 Centurion uzbrojony w armatę 83,4 mm

A41 powstał w oparciu o wszystkie doświadczenia zdobyte przez Brytyjczyków w trakcie wojny. Gdyby wszedł do służby w 1944 roku być może miałby znaczący wpływ na przebieg walk.

Największą zaletą Centuriona był jego pancerz i uzbrojenie, a także olbrzymi potencjał modernizacyjny. Do wad zaliczyć można słabe osiągi, znacznie gorsze niż w innych czołgach o porównywalnych parametrach. Centurion stał się bazą do zbudowania pierwszych czołgów podstawowych.

A41 Centurion późniejszej serii produkcyjnej

A41 Centurion późniejszej serii produkcyjnej

Pierwsze miejsce w zestawieniu A41 Centurion zawdzięcza znakomitemu stosunkowi poziomu ochrony i uzbrojenia oraz olbrzymiemu potencjałowi modernizacyjnemu, który pozwolił pojazdowi zaprojektowanemu w czasie II wojny światowej służyć w wielu armiach przez kilkadziesiąt lat.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.