2. M26 Pershing

Słaby pancerz i uzbrojenie amerykańskiego Shermana sprawiły, że konstruktorzy w USA otrzymali zadanie opracowania nowego, znacznie lepszego czołgu. W 1944 roku do produkcji wszedł M26 Pershing opracowywany od 1943 roku. Początkowo określany jako czołg ciężki, z czasem przeklasyfikowano go na czołg średni (z powodu rozmiarów innych czołgów ciężkich jakie powstawały w USA od 1945 roku).

Nowy pojazd otrzymał potężną armatę M3 kalibru 90 mm, która miała porównywalne parametry do niemieckiej armaty KwK 36 kalibru 88 mm. Pancerz czołgu zwiększono do 102 mm, ale dzięki jego nachyleniu faktyczna grubość była znacznie większa. Łącznie zbudowano 2212 Pershingów.

M26 Pershing swoimi rozmiarami przypominał czołg ciężki

M26 Pershing swoimi rozmiarami przypominał czołg ciężki

Pierwsze M26 trafiły do Europy w styczniu 1945 roku. Kilka czołgów wzięło udział w walkach przed zakończeniem wojny, w trakcie których wykazały się swoimi znakomitymi możliwościami. Do maja 1945 roku Pershingi stoczyły kilka zwycięskich pojedynków z niemieckimi czołgami a według niektórych źródeł (niezbyt potwierdzonych) jeden z Pershingów zniszczył nawet Tygrysa Królewskiego.

M26 był najlepszym amerykańskim czołgiem w trakcie II wojny światowej. Po wojnie na jego podstawie zbudowano w 1949 roku czołg M46, którego kolejne wersje wykorzystywane są do dnia dzisiejszego w wielu krajach. Sam M46 tylko nieznacznie różnił się od Pershinga konstrukcją.

M26 Pershing w trakcie walk w Korei w latach 50.

M26 Pershing w trakcie walk w Korei w latach 50.

Największą zaletą M26 było dobre połączenie pancerza i uzbrojenia. Dodatkowo czołg ten stał się podstawą do zbudowania pierwszych amerykańskich czołgów podstawowych. Wadą była jednak mobilność i stosunkowo mała prędkość w porównaniu do konstrukcji radzieckich z drugiej połowy lat 40..

Armata M3 mogła przebić pancerz przedni Tygrysa z odległości 1200 metrów, a w przypadki pocisków podkalibrowych z odległości 1500 metrów. Pancerz PzKpfw IV Pershing mógł przebić z dystansu nawet 2 km.

M26 Pershing w trakcie walk w Korei w latach 50.

M26 Pershing w trakcie walk w Korei w latach 50.

Pershingi w gruncie rzeczy spóźniły się na II wojnę światową, ale bez wątpienia były bardzo udanymi konstrukcjami. W trakcie walk w Korei w latach 50. doszło do kilku pojedynków między M26 a T-34/85, z których amerykańskie wozy wyszły zwycięsko.

Pojazd ten można uznać za jeden z najlepszych czołgów II wojny światowej ponieważ posiadał wszystkie zalety czołgów ciężkich – pancerz i uzbrojenie, ale nie posiadał ich wad – bardzo mała mobilność. Z drugiej strony nie zasłużył na pierwsze miejsce ze względu na mniejszy potencjał modernizacyjny od lidera zestawienia.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.