4. PzKpfw V Panther

Najlepszym czołgiem, który wziął czynny udział w walkach w trakcie II wojny światowej jest bez wątpienia niemiecki czołg średni PzKpfw V Panther. Prace nad nim ruszyły w 1941 roku. Według niektórych historyków nowy czołg był inspirowany radzieckimi T-34.

Chociaż faktycznie pojazdy łączy skośny pancerz, oba powstały w nieco innych realiach, a PzKpfw V nigdy nie był projektowany jako czołg szybki tak jak miało to miejsce w przypadku T-34/76. Czołg wyposażono w armatę KwK 42 L/70 kalibru 75 mm, która uznawana jest za jedną z najlepszych armat czołgowych II wojny światowej (ale gorszą od brytyjskiej 17 pdr kalibru 76,2 mm i niemieckiej KwK 36 L/56 kalibru 88 mm).

Niemieckie czołgi PzKpfw V Panther w trakcie przygotowań do wysłania na front

Niemieckie czołgi PzKpfw V Panther w trakcie przygotowań do wysłania na front

Niemiecka armata mogła przebić 100 mm pancerz ustawiony pod kątem prostym z odległości około 1400 metrów. Przy wykorzystaniu pocisków podkalibrowych taki sam pancerz można było przebić z odległości 2000 metrów, ale pociski tego typu były rzadkością w niemieckich czołgach.

Czołgi zadebiutowały na froncie wschodnim w lipcu 1943 roku (nieco później niż Sherman). Niestety z powodu problemów technicznych poniosły spore straty. Dopiero ich kolejne serie produkcyjne prezentowały właściwą jakość. Ogółem wyprodukowano 5992 czołgi tego typu.

PzKpfw V Panther był najlepszym niemieckim czołgiem II wojny światowej i jednym z najlepszych czołgów w tym konflikcie

PzKpfw V Panther był najlepszym niemieckim czołgiem II wojny światowej i jednym z najlepszych czołgów w tym konflikcie

Największą zaletą Panthery był pancerz grubości 80 mm, ale pochylony pod kątem 55 stopni, dzięki czemu jego skuteczna grubość była znacznie większa. Dodatkowo znakomita armata pozwalała na nawiązanie walki z większością alianckich i sowieckich czołgów.

Największymi wadami tych wozów były ich skomplikowany układ napędowy i jezdny, który sprawiał wiele trudności załogom oraz spora masa, która obniżała mobilność. Pod względem potencjału modernizacyjnego Panthera wypada średnio. W trakcie wojny nie wprowadzono zbyt wielu modyfikacji, a stworzone plany i koncepcje zakładały sporą przebudowę czołgu.

Czołg PzKpfw V Panther z systemem noktowizyjnym

Czołg PzKpfw V Panther z systemem noktowizyjnym

W trakcie wojny Niemcy wyposażyli część Panther w celowniki noktowizyjne. Chociaż ich wykorzystanie bojowe nie jest do końca znane, mogły one znacząco zwiększyć możliwości niemieckiego czołgu.

PzKpfw V Panther był najlepszym niemieckim czołgiem w trakcie wojny. Nawet koncepcyjne pojazdy serii E które nigdy nie weszły do produkcji opierały się na wielu rozwiązaniach stosowanych w Pantherze. Pod względem parametrów czołg ten charakteryzował się wyjątkowo dobrym stosunkiem uzbrojenia do poziomu ochrony, charakterystycznym dla późniejszych czołgów podstawowych.

PzKpfw V Panther w trakcie walk w mieście

PzKpfw V Panther w trakcie walk w mieście

Ze względu na przerwę w rozwoju niemieckich czołgów w pierwszy latach po wojnie oraz samą przegraną Niemiec w konflikcie, ciężko jest ocenić ich wpływ na rozwój broni pancernej w tym kraju. Mimo to pojazd ten można uznać za najlepszy czołg II wojny światowej, który wziął udział w walkach.

1 2 3 4 5 6 7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.