Praktycznie każdy wieżowiec w Nowym Jorku ma jakąś historię lub czymś się wyróżnia. Charakterystyczny brązowy (albo pomarańczowy jeśli świeci słońce) wieżowiec przy 3 Park Avenue jest jednym z bardziej charakterystycznych (i fotografowanych) budynków, który widać z tarasu widokowego na Empire State Building.

Podczas pobytu w Nowym Jorku, wizyta na Empire State Building to jeden z obowiązkowych punktów pobytu. Rozciąga się z niego znakomity widok na cały Manhattan i okolice, a co najważniejsze, taras widokowy jest na dworze i podczas podziwiania i fotografowania miasta nie przeszkadza nam szyba (w przeciwieństwie do tarasu widokowego na One World Trade).

3 Park Avenue (fot. Michał Banach)

3 Park Avenue (fot. Michał Banach)

Chociaż największą popularnością cieszy się widok na południe, w kierunku Dolnego Manhattanu, gdzie widać One World Trade Center, który zastąpił zniszczone 11 września 2001 roku wieże World Trade Center, uwagę przyciąga również specyficzny, brązowy wieżowiec po wschodniej stronie Manhattanu. Budynek znajdujący się przy 3 Park Avenue wyróżnia się na tle nieco niższego otoczenia przede wszystkich charakterystycznym kształtem oraz kolorem, ponieważ obłożono go brązowymi cegłami, które w słońcu przybierają pomarańczową barwę.

Zbudowano go w 1973 roku. Projekt stworzyło biuro Shreve, Lamb and Harmon (ta sama firma tworzyła projekt Empire State Building), a pracami konstrukcyjnymi zajęła się firma Rosenwasser/Grossman Consulting Engineers, P.C.. Warto dodać, że zanim powstał wieżowiec, w tym miejscu znajdowały się magazyny oraz zbrojownia 71 pułku Gwardii Narodowej.

3 Park Avenue (fot. Michał Banach)

3 Park Avenue (fot. Michał Banach)

3 Park Avenue, jak nazywany jest wieżowiec ma 169 m wysokości i 42 piętra, oraz dysponuje 12 windami. W 1975 roku do budynku przeniesiono Norman Thomas High School. Ponadto na pozostałych piętrach znajdują się biura. Na parterze budynku znajduje się również zejście do stacji metra przy 33rd Street.

Chociaż sama historia budynku nie należy do specjalnie ciekawych, każdy kto fotografuje wschodnią część Manhattanu z tarasu widokowego na Empire State Building, zwróci na niego uwagę i umieści go w kadrze.

3 Park Avenue (fot. Beyond My Ken)

3 Park Avenue (fot. Beyond My Ken)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.