W latach 30. powstało wiele wspaniałych samochodów i jeszcze więcej nietypowych prototypów. Wiele z nich zbudowano tylko w jednym egzemplarzu. Jednym z takich samochodów jest zbudowany w 1932 roku Bergholt Streamline.

Samochód zbudował Fred Bergholt z Minneapolis w stanie Minesota w USA, który rozpoczął prace w 1927 roku. Zainspirowany lotnictwem chciał zbudować nowocześnie wyglądający samochód z opływową karoserią. Pod maską umieścił 65-konny silnik V8.

1932 Bergholt Streamline

1932 Bergholt Streamline

Ze względu na to, że Bergholt zajmował się budową samodzielnie we własnym warsztacie, prace szły powoli i dopiero w 1932 roku pojazd był gotowy. Na nieszczęście konstruktora, firma Pierce-Arrow zaprezentowała w styczniu 1933 roku samochód Silver Arrow, który zszokował branżę motoryzacyjną swoim nietypowym wyglądem, bardzo podobnym do Streamline Bergholta.

Niestety okazało się, że świat nie był jeszcze gotowy na tego typu samochody. Fred próbował przez kilka lat sprzedać plany swojego samochodu jakiemuś koncernowi, ale nie udało mu się. W związku z tym zaczął wykorzystywać swój samochód prywatnie.

Wnętrze samochodu 1932 Bergholt Streamline

Wnętrze samochodu 1932 Bergholt Streamline

Pojazd przetrwał do śmierci konstruktora w 1978 roku. Następnie trafił w ręce Harlowa Loneya, przyjaciela Berholta, który rozpoczął żmudny proces odbudowy starego samochodu. Prace zakończyły się w 1993 roku a w kolejnych latach Bergholt Streamline kilkukrotnie zmienił właściciela. Dzisiaj można go zobaczyć na różnych zlotach zabytkowych pojazdów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.