W historii lotnictwa wojskowego powstało wiele słynnych i wręcz legendarnych samolotów. Niektóre z nich stały się wręcz symbolami niektórych konfliktów i bitew. Robert Jackson w swojej książce 101 słynnych samolotów myśliwskich postanowił opisać wybrane, najsłynniejsze myśliwce w historii.

Książka ta jest leksykonem, zawierającym krótkie opisy 101 różnych samolotów myśliwskich od I wojny światowej do końcówki pierwszej dekady XXI wieku. Na każdej stronie znajdziemy opis jednej maszyny, wraz z zdjęciem, rysunkiem oraz tabelą z danymi taktyczno-technicznymi. Opisy są krótkie i zwięzłe, przez co ograniczają się do podania jedynie najważniejszych informacji.

Wśród opisanych maszyn możemy znaleźć wszystkie słynne samoloty myśliwskie jakie kiedykolwiek powstały. Z racji tego, że ciężko byłoby zapełnić tego typu książkę opisami jedynie najsłynniejszych samolotów, możemy w niej odnaleźć wiele maszyn, które aż tak znane nie były. Przykładem mogą być Bristol Bulldog, Boeing PW-9C, Supermarine Swift oraz Scimitar czy też Avro Canada CF-105 Arrow.

Ze względu na swoją formę, książka ta jest wyraźnie skierowana do osób zaczynających swoją przygodę z historią lotnictwa wojskowego. Zamieszczone w niej opisy są przystawką do poszerzenia swojej wiedzy o bardziej wyczerpujące publikacje. Ze względu na rozmiar książki (niewiele mniejszy od kartki A4), śmiało zmieściłby się w niej nieco dłuższe opisy, a opisy najnowszych maszyn mogłyby być zaktualizowane o nowe informacje, ponieważ polskie wydanie to tłumaczenie książki z 2008 roku, czyli już nie najnowszej.

Można śmiało powiedzieć, że 101 słynnych samolotów myśliwskich Roberta Jacksona to ładna i poprawnie wydana książka, ale na tym koniec. Jest to kolejna tego typu publikacja od wydawnictwa Almapress – dobrze wydana książka, która śmiało mogłaby być jednak lepsza.

101 słynnych samolotów myśliwskich

101 słynnych samolotów myśliwskich

7.0 Ciekawa lektura

Można śmiało powiedzieć, że 101 słynnych samolotów myśliwskich Roberta Jacksona to ładna i poprawnie wydana książka, ale na tym koniec. Jest to kolejna tego typu publikacja od wydawnictwa Almapress - dobrze wydana książka, która śmiało mogłaby być jednak lepsza.

  • 7
  • Ocena użytkowników (2 głosów) 1.7
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.