W historii broni pancernej można wyróżnić kilka wyjątkowo znanych czołgów, które miały spory wpływ na rozwój tego typu pojazdów. Robert Jackson w swojej książce 101 słynnych czołgów postanowił opisać dokładnie 101 tych najważniejszych czołgów oraz niszczycieli czołgów.

101 słynnych czołgów to kolejna książka z serii Panoramy techniki wojskowej wydawnictwa Almapress. Oznacza to, że znajdziemy w niej krótkie i zwięzłe opisy pojazdów wzbogacone tabelami z danymi taktyczno-technicznymi oraz rysunkami i zdjęciami.

Opisy poszczególnych czołgów oraz niszczycieli czołgów nie są zbyt rozbudowane i ograniczają się do najważniejszych informacji na temat konstrukcji i wykorzystania pojazdów oraz krótką ocenę. W książce znalazły się opisy wszystkich najważniejszych pojazdów pancernych od czasów I wojny światowej aż do Challengera 2. Na liście opisanych wozów znalazło się również miejsce dla naszego PT-91, co jest miłym dodatkiem. Niestety z racji tego, że książka została pierwotnie wydana po angielsku w 2008 roku, na liście zabrakło najnowszego dzieła rosyjskich konstruktorów, czyli T-14 Armata.

Jeśli chodzi o dobór pozostałych pojazdów, obecność niektórych konstrukcji może nieco dziwić – np. jordański Khalid, Olifant z RPA czy też Raketenpanzer 2 albo M50 Ontos, ale zapewne znalazły się w książce ponieważ ciężko byłoby znaleźć 101 naprawdę najsłynniejszych wozów.

Można śmiało powiedzieć, że książka Roberta Jacksona jest nieco większym (jeśli chodzi o wymiary książki) leksykonem czołgów. Niestety zawarte w niej opisy mają raczej ogólnikowy charakter, więc pozycja ta zainteresuje tylko osoby, które dopiero zdobywają swoją wiedzę w zakresie historii broni pancernej. Jeśli szukamy bardziej szczegółowych informacji, niestety musimy poszukać innej książki. Wydawnictwo Almapress ma w swojej ofercie kilka ciekawszych pozycji o podobnej tematyce, ale lepiej wydanych – np. Czołgi i pojazdy opancerzone, Ilustrowana encyklopedia.

101 słynnych czołgów

101 słynnych czołgów

6.0 Mogło być lepiej

101 słynnych czołgów Roberta Jacksona to kolejna pozycja w ofercie wydawnictwa Almapress z serii Panoramy techniki wojskowej. Niestety książka nie wnosi zbyt wiele i wypada średnio na tle innych pozycji w ofercie wydawnictwa.

  • 6
  • Ocena użytkowników (2 głosów) 5
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.