Pierwsze czołgi zadebiutowały na froncie ponad 100 lat temu. Od tego czasu przeszły wiele zmian, wielokrotnie wieszczono ich koniec i próbowano wyeliminować z sił zbrojnych. Mimo to czołgi dzięki swojej uniwersalności, sile ognia i poziomowi ochrony dalej stanowią ważną część wieli armii na całym świecie. W związku z tym, ich historia jest pełna ciekawostek i nietypowych historii, które Thomas Anderson postanowił zawrzeć w swojej książce 101 faktów o czołgach.
Książka 101 faktów o czołgach Thomasa Andersona została wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Almapress. Chociaż jest to kolejny tytuł z serii Panorama techniki wojskowej, znacznie różni się od innych książek z tej serii. Jest o wiele mniejsza i ma całkowicie inną formułę. Na dokładnie 191 stronach autor opisuje w krótki i bardzo zwięzły sposób czołgi, ich historię oraz ciekawostki na ich temat. Każdy z opisów zajmuje 1 lub 2 strony. Wszystkie opisy są wzbogacone o zdjęcia i ilustracje.
Pod względem formuły jest to bardzo nietypowa publikacja. Z jednej strony krótka i nastawiona na ciekawostkowy charakter, a z drugiej podchodząca do tematu czołgów w sposób złożony i szeroki. Opisane przez autora fakty dotyczą zarówno czynników, które doprowadziły do powstania czołgów jak i kwestii związanych z ich eksploatacją na przestrzeni lat. Tym samym podczas lektury jesteśmy w stanie poznać skomplikowaną drogę, jaką czołgi przeszły na przestrzeni ponad 100 lat.
Można śmiało powiedzieć, że książka 101 faktów o czołgach balansuje między poważnymi i rozbudowanymi publikacjami na temat czołgów, a ciekawostkowymi artykułami z czasopism i portali popularnonaukowych. W związku tym jest to interesująca pozycja zarówno dla miłośników militariów, którzy posiadają dużą wiedzę na temat czołgów, jak i dla osób, które szukają ciekawej lektury i czegoś na początek swojej przygody z militariami.
Z drugiej strony książka w żadnym razie nie może być traktowana jako źródło istotnych informacji. Krótkie opisy nie wyczerpują tematów i pozwalają jedynie na zaznaczenie ich najważniejszych elementów. Po lekturze można więc mieć niedosyt informacji. Nie można jednak tego traktować jako wadę, ponieważ taka miał być ta książka. Autor od początku nie tworzył naukowej rozprawy o czołach, ponieważ gdyby te 101 faktów zamienić w złożoną książkę, to i 1000 stron by nie wystarczyło na opisanie wszystkich zagadnień w należyty sposób.
Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie wydawcy – 101 faktów o czołgach
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.