W Memphis w stanie Tennessee, niedaleko centrum miasta, tuż obok budynków należących do lokalnych władz znajduje się najwyższy wieżowiec w mieście – 100 North Main. 37-piętrowy budynek powstał w 1965 roku, ale od 2014 roku stoi opuszczony, a jego stan cały czas pogarsza się.

Historia wieżowca sięga początku lat 60. XX wieku. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnie biurowe, zwłaszcza w okolicach centrum miasta, pojawił się pomysł zbudowania nowego, dużego biurowca, który nie tylko zapewniłby odpowiednią powierzchnię biurową, ale również byłby wizytówką miasta jako najwyższy wieżowiec.

100 North Main podczas budowy

100 North Main podczas budowy

Architekt Robert Lee Hall stworzył projekt budynku, a w 1963 roku rozpoczęto jego budowę. Wieżowiec nazwany po prostu 100 North Main od swojego adresu, miał 130 m wysokości (37 pięter) stając się najwyższym budynkiem w mieście, a jego całkowita powierzchnia wyniosła 40 500 m². Na szczycie znalazła się obrotowa restauracja oraz japoński ogród, natomiast na niższych kondygnacjach umieszczono parkingi i kilka sklepów i punktów gastronomicznych.

Mający prosta bryłę wieżowiec stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Niestety nie wszystko szło po myśli inwestora. W 1971 roku zlikwidowano japoński ogród na dachu, a restauracja wielokrotnie zmieniała właścicieli. Wśród najemców największą grupę stanowili prawnicy, oraz firmy bezpośrednio związane z działalnością lokalnych władz.

100 North Main w 2006 roku (fot. Thomas R. Machnitzki)

100 North Main w 2006 roku (fot. Thomas R. Machnitzki)

W 2005 roku wraz z zmianą właściciela UP Bank, z dachu wieżowca usunięto charakterystyczny niebieski szyld. Nie zainstalowano jednak nowego. Rok później cały budynek wystawiono na sprzedaż, za sumę zaledwie 20 mln dolarów. Niestety zainteresowanie budynkiem było bardzo małe, a liczba najemców starzejącego się i wymagającego remontu oraz modernizacji biurowca systematycznie spadała. W 2012 roku wynajęte było tylko 30% powierzchni. Rok później, w sierpniu 2013 roku 100 North Main został sprzedany nowemu właścicielowi za… 5 mln dolarów.

W lutym 2014 roku ogłoszono plan przebudowy biurowca na apartamentowiec połączony z hotelem. Całe przedsięwzięcie miało kosztować 100 mln dolarów, ale pomimo rozpoczęcia w czerwcu 2014 roku wstępnych prac porządkowych (wraz z opuszczeniem budynku przez ostatnich najemców), plany nie zostały zrealizowane.

100 North Main w 2016 roku (fot. Kenneth C. Zirkel)

100 North Main w 2016 roku (fot. Kenneth C. Zirkel)

W 2015 roku Shelby County Environmental Court ogłosiło, że 100 North Main jest niebezpieczny, ponieważ z jego fasady zaczynają odpadać duże fragmenty betonowej elewacji. W związku z tym właściciel budynku otoczył go płotem i w takim stanie pozostawił. W kolejnych latach podejmowano dalsze próby uratowania wieżowca, ale bez skutku.

W styczniu 2018 roku pojawił się pomysł przebudowania 100 North Main na liczący 550 pokoi i 220 apartamentów hotel sieci Loews. Trwające ponad rok negocjacje między firmami zainteresowanymi projektem oraz władzami zakończyły się ostatecznie fiaskiem. W kwietniu 2019 roku ponownie podjęto rozmowy na ten temat, ale nie ma zgody co do realizacji projektu. Dużym problemem jest pogarszający się stan wieżowca, który może spowodować, że przebudowa okaże się nieopłacalna, a co za tym idzie lepszym  rozwiązaniem okaże się wyburzenie obecnej konstrukcji.

Na poniższym filmie dobrze widać stan zewnętrzny budynku w 2017 roku:

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.