W sobotę 25 maja 2019 roku na lotnisku w Kąkolewie zorganizowano obchody 100-lecia Aeroklubu Poznańskiego. Podczas imprezy, która przyciągnęła tłumy fanów lotnictwa swoje umiejętności w powietrzu zaprezentowali piloci Grupy Akrobacyjnej Żelazny, szybowców oraz innych statków powietrznych, a także Tiger Demo Team.

Pierwsze organizacje lotnicze, które stały się zalążkiem powstania Aeroklubu poznańskiego utworzono w Poznaniu w 1919 roku. Przez kolejne lata organizacje te zmieniały nazwy i struktury, ale ich cel pozostał niezmienny – promowanie lotnictwa, szkolenie oraz uczestnictwo w zawodach lotniczych.

100-lecie Aeroklubu Poznańskiego (fot. Michał Banach)
100-lecie Aeroklubu Poznańskiego (fot. Michał Banach)

Przypadająca w tym roku setna rocznica powstania aeroklubu to idealna okazja do zorganizowania pokazów lotniczych na nowym lotnisku, na które Aeroklub Poznański przeniesie się za jakiś czas, a które znajduje się na lotnisku w Kąkolewie.

Impreza zorganizowana w tym roku połączona była z pokazami sprzętu wojskowego na ziemi, lotami widokowymi oraz wieloma innymi atrakcjami, a także mniejszymi uroczystościami związanymi z rozwojem lotnictwa w Poznaniu i okolicach. Swoje miejsce w centralnej części lotniska miała również sekcja modelarska Aeroklubu Poznańskiego, która zaprezentowała swoje modele samolotów – w tym odrzutowce.

100-lecie Aeroklubu Poznańskiego (fot. Michał Banach)
100-lecie Aeroklubu Poznańskiego (fot. Michał Banach)

Chociaż na ziemi działo się sporo, największą atrakcja były jednak pokazy lotnicze. W powietrzu zaprezentowali się piloci Grupy Akrobacyjnej Żelazny, piloci szybowców, zorganizowano kilka efektownych przelotów innych maszyn (w tym znanej wśród fanów lotnictwa „Papugi”), a wisienką na torcie (która rozpoczęła część lotniczą imprezy) był pokaz F-16 Tiger Demo Team z Krzesin.

Pogoda w sobotę początkowo była bardzo dobra, aczkolwiek na sam pokaz F-16 pogorszyła się, przez co najbardziej efektowna część pokazów nie była łatwa do uchwycenia na zdjęciach, ale za to grupa Żelazny wykorzystała zwłaszcza powoli zachodzące słońce do świetnego pokazu.

Poniżej znajdziecie fotorelację z pokazów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.