10. Stanisław Skalski – najlepszy polski as

Na liście asów myśliwskich II wojny światowej nie mogło zabraknąć również polskiego pilota – Stanisława Skalskiego, który zapisał się w historii nie tylko jako najskuteczniejszy polski pilot, ale również jako pierwszy aliancki as myśliwski.

Stanisław Skalski

Stanisław Skalski

Skalski urodził się 27 listopada 1915 roku. W 1938 roku zakończył szkolenie lotniczy i rozpoczął służbę w Polskich Siłach Powietrznych. Do zakończenia Kampanii Wrześniowej zaliczył na sowim koncie 6 zestrzeleń, zostając pierwszym alianckim asem (tytuł asa nadawany jest po uzyskaniu 5 zestrzeleń). Swoim PZL P-11 zestrzelił jednego Junkersa Ju 86, dwa Dorniery Do 17, jednego Junkersa Ju 87 i dwa Hs 126.

W sierpniu 1940 roku, po ucieczce z Polski dołączył do polskich pilotów we Francji. W trakcie niemieckiej inwazji na Francję zestrzelił 3 Messerschmitty Bf 109 i jednego Heinkla He 111. Później, już w Wielkiej Brytanii w trakcie Bitwy o Anglię zestrzelił kolejne 4 samoloty. Łącznie do końca wojny zestrzelił 18 samolotów (inne źródła sugerują 22 maszyny) oraz 2 zestrzelenia zespołowe, 2 prawdopodobne i 4 uszkodzone. Dwukrotnie go zestrzelono.

Stanisław Skalski

Stanisław Skalski

Po wojnie wrócił do Polski gdzie spotkały go olbrzymie represje i oskarżenia o zdradę. Trafił do więzienia i chociaż ułaskawiono go w 1951 roku, dopiero 11 kwietnia 1956 roku wypuszczono go na wolność. W listopadzie 1956 roku powrócił do służby wojskowej, ale ograniczonej do pracy biurowej. Zmarł w samotności i biedzie 12 listopada 2004 roku.

Jeśli chcielibyście zapoznać się z dokładnymi losami Stanisława Skalskiego, warto przeczytać książkę “Generał pilot Stanisław Skalski” Grzegorza Sojda i Grzegorza Śliżewskiego, wydaną przez wydawnictwo Almapress, której jesteśmy również patronem medialnym.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.