Latanie samolotem jest dzisiaj codziennością, która nikogo specjalnie nie ekscytuje (chyba, że ktoś boi się latać). Dla niektórych nawet kilkugodzinne loty są tym samym co podróż samochodem albo pociągiem. Oto lista 10 najdłuższych lotów w jakie odbywają się regularnie.

Coraz lepsze, szybsze i bardziej ekonomiczne samoloty pozwalają na organizowanie coraz dłuższych lotów. Są one nie tylko wygodniejsze dla pasażerów, którzy nie muszą martwić się przesiadkami, ale również są tańsze dla linii lotniczych, które nie muszą obawiać się dodatkowych opłat lotniskowych za międzylądowania.

Współcześnie wykorzystuje się kilka konkretnych typów samolotów do obsługi długich tras. Są to Airbusy A380 i Boeingi 777. Obie maszyny są nowoczesnymi i bardzo wygodnymi samolotami pasażerskimi. Same linie lotnicze dokładają również wszelkich starań, aby loty na tak dużych dystansach mijały pasażerom jak najwygodniej. Komfortowe fotele, dodatkowe posiłki, system rozrywkowe oferujące filmy, muzykę albo nawet gry to tylko część udogodnień.

Poniżej znajdziecie listę najdłuższych pod względem dystansu lotów na świecie. Czas podróży jest uśredniony i zależy od wielu czynników – jak np. pogoda i typ maszyny.

1. Auckland (Nowa Zelandia – Doha (Katar)

Najdłuższa trasa lotnicza – aż 14 533 km, obsługiwana przez linie lotnicze Qatar Airways i samoloty Boeing 777-200LR. Czas podróży z Auckland do Doha to 17 godzin i 30 minut.

Auckland (Nowa Zelandia - Doha (Katar)

Auckland (Nowa Zelandia – Doha (Katar)

2. Auckland (Nowa Zelandia) – Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Jedna z najdłuższych tras – aż 14 178 km, obsługiwana przez linie lotnicze Emirates i samoloty Boeing 777-200LR. Czas podróży to około 17 godzin i 20 minut.

Auckland (Nowa Zelandia) - Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Auckland (Nowa Zelandia) – Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

3. Dallas/Fort Worth (USA) – Sydney (Australia)

Trasa liczy 13 790 km i obsługiwana jest przez linie Qantas Airlines i samoloty Airbus A-380-800. Lot trwa około 16 godzin i 50 minut.

Dallas/Fort Worth (USA) - Sydney (Australia)

Dallas/Fort Worth (USA) – Sydney (Australia)

4. Atlanta (USA) – Johannesburg (RPA)

Trasa liczy 13 572 km długości, a jej obsługą zajmują się linie Delta Air Lines, korzystające z samolotów Boeing 777-200LR. Czas lotu to około 15 godzin i 35 minut.

Atlanta (USA) - Johannesburg (RPA)

Atlanta (USA) – Johannesburg (RPA)

5. Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Los Angeles (USA)

Trasa liczy 13 494 km długości, obsługiwana jest przez linie Etihad Airways i samoloty typu Boeing 777-200LR. Podróż trwa 16 godzin i 45 minut.

Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) - Los Angeles (USA)

Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Los Angeles (USA)

6. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Los Angeles (USA)

Podobna trasa do powyższej, licząca 13 412 km długości, obsługiwana przez linie Emirates i samoloty Airbus A380-800. Lot trwa około 16 godzin.

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) - Los Angeles (USA)

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Los Angeles (USA)

7. Dżedda (Arabia Saudyjska) – Los Angeles (USA)

Kolejna trasa z Bliskiego Wschodu do USA, obsługiwana przez linie Saudia (Saudi Arabian Airlines) i samoloty Boeing 777-300ER. Lot trwa około 16 godzin i 10 minut.

Dżedda (Arabia Saudyjska) - Los Angeles (USA)

Dżedda (Arabia Saudyjska) – Los Angeles (USA)

8. Doha (Katar) – Los Angeles (USA)

Trasa z Kataru do Los Angeles liczy 13 359 km długości, obsługiwana jest przez linie Qatar Airways i samoloty Boeing 777-200LR. Podróż trwa około 16 godzin.

Doha (Katar) - Los Angeles (USA)

Doha (Katar) – Los Angeles (USA)

9. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Houston (USA)

Trasa liczy 13 140 km długości, obsługiwana jest przez linie Emirates i samoloty Airbus A380-800. Sam lot trwa około 16 godzin i 20 minut.

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) - Houston (USA)

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Houston (USA)

10. Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – San Francisco (USA)

Kolejna trasa między ZEA a USA, licząca tym razem 13 124 km długości, obsługiwana przez linie Etihad Airways i samoloty Boeing 777-200LR. Lot trwa około 16 godzin.

Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) - San Francisco (USA)

Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – San Francisco (USA)

Bonus (kiedyś ostatnie pozycje na liście, dzisiaj już poza nią)

11. Dallas (USA) – Hong Kong (ChRL)

Trasa licząca 13 053 km długości, obsługiwana przez linie lotnicze american Airlines i samoloty Boeing 777-300ER. Lot trwa około 16 godzin i 10 minut.

Dallas (USA) - Hong Kong (ChRL)

Dallas (USA) – Hong Kong (ChRL)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.