8. Mirage III – 57 lat

17 listopada 1956 roku został oblatany prototyp, a w 1960 roku do uzbrojenia wszedł jeden z najpopularniejszych produktów eksportowych Francji – lekki myśliwiec Mirage III. Przez 26 lat wyprodukowano 870 egzemplarzy tego samolotu, który wziął udział w chyba każdym poważniejszym konflikcie zbrojnym drugiej połowy XX wieku.

Mirage III

Mirage III

Był szeroko eksportowany, zarówno do Afryki, Ameryki Południowej, krajów bliskiego wschodu, Australii oraz Azji. Licencyjną produkcję podjęto w Australii, Belgii i Szwajcarii, a własne kopie wyprodukowano w Izraelu i RPA. Do dziś kilkadziesiąt maszyn jest używanych przez Pakistan.

Mirage III to jednosilnikowy samolot myśliwski zbudowany w układzie delta, bez żadnych dodatkowych powierzchni sterowych. Ma na wyposażeniu radar pokładowy umożliwiający lot i walkę z celami powietrznymi w każdych warunkach pogodowych, może też przenosić uzbrojenie powietrze-ziemia. Był pierwszym europejskim samolotem zdolnym osiągnąć dwukrotną prędkość dźwięku w locie poziomym, wyróżniał się też dobrą manewrowością i niskimi kosztami eksploatacji.

Mirage III

Mirage III

W toku walk toczonych głównie na bliskim wschodzie odniósł liczne zwycięstwa nad MiG-ami-17 i 21, a podczas konfliktu egipsko-libijskiego Mirage III znalazły się po obu stronach frontu. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszyła się też uderzeniowa wersja tego samolotu – Mirage 5.

Mirage III

Mirage III

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Podziel się.

O autorze

Airsoftowiec, miłośnik militariów i lotnictwa, oraz samochodów na "F" - Fordów, Fiatów i francuskich. Oglądam się za każdym przelatującym samolotem, a ponieważ mieszkam blisko "Gniazda Jastrzębi" bóle karku są na porządku dziennym.