W ostatnim czasie wiele się mówi o Wojsku Polskim i jego możliwościach w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Głosy są różne, zarówno krytyczne jak i pozytywne. Samo Wojsko Polskie natomiast robi wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Okazją ku temu są różnego rodzaju święta i rocznice, podczas których jednostki wojskowe otwierają swoje bazy dla zwiedzających i przygotowują efektowne wystawy sprzętu.

11 września była ku temu kolejna okazja, w związku z świętem 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Uroczystości miały miejsce w Żaganiu. Tradycyjnie pancerniacy postanowili pokazać swój sprzęt. Wyszło z tego kilka świetnych zdjęć.

W planach mam kilka wpisów dotyczących uzbrojenia Wojska Polskiego, także powiedzmy, że ten wpis jest małym przedsmakiem.

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej wywodzi się od sformowanej w maju 1945 roku 11. Dywizji Piechoty 3. Armii Wojska Polskiego. Dywizja od ponad 60 lat związana jest z Ziemią Lubuską i Żaganiem. Patronem dywizji jest Król Jan III Sobieski, którego imię nadano jej w 1983 roku w trzechsetną rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, kiedy to 12 września 1683 roku Jan III Sobieski rozbił pod Wiedniem armię turecką Kara Mustafy.

W 1992 roku otrzymała nazwę 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, jako akt dziedzictwa wszystkich formacji pancernych. Kontynuujemy tradycje 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka oraz 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego.

Od 2003 roku nosi nazwę Lubuska dla podkreślenia więzi łączących dywizję ze społeczeństwem Ziemi Lubuskiej. Niemniej jednak nasze jednostki leżą na terenie trzech województw: wspomnianego lubuskiego oraz dolnośląskiego i wielkopolskiego.

mjr Artur Pinkowski

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.