Mistrale to okręty wsparcia operacji desantowych, zaprojektowane i budowane we Francji. Jak sama nazwa wskazuje, jednostki te, dzięki posiadanym hangarom i lądowiskom dla śmigłowców, oraz możliwości transportowania około 500 żołnierzy mają zapewniać wsparcie podczas operacji desantowych. Okręty tego rodzaju użytkowano dotychczas głównie w flotach USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i kilku mniejszych krajach. W roku 2011 do grona użytkowników tego typu jednostek postanowiła dołączyć Federacja Rosyjska. Ze względu na brak doświadczenia przy budowie takich okrętów, zdecydowano się na zakup jednostki już istniejącego projektu. Wybór padł na francuskie Mistrale. Te 200-metrowe jednostki są jednymi z najnowocześniejszych na świecie.

Zwodowany oficjalnie 15 października Władywostok jest pierwszym okrętem typu Mistral budowanym dla Rosji (ogólnie jest to czwarta zbudowana jednostka). Jego budowę rozpoczęto 1 lutego 2013 roku, po gruntownym przystosowaniu planów do potrzeb klienta z Rosji – min. zwiększono wysokość hangarów, tak, aby mogły pomieścić śmigłowce Kamow Ka-29TB i  Ka-52K. Okręt budowany jest częściowo we Francji, częściowo w Rosji. Elementy zbudowane w Rosji holowano do stoczni STX w St. Nazaire i tam łączono z resztą konstrukcji. Władywostok nie został jeszcze uzbrojony, ponieważ całe uzbrojenie będzie w pochodzić z Rosji.

Wizualizacja rosyjskiej wersji Mistrala (fot. DCNS)

Wizualizacja rosyjskiej wersji Mistrala (fot. DCNS)

Przewiduje się, że udział rosyjskich przedsiębiorstw w budowie okrętów typu Mistral, wyniesie około 45-50%. W rosyjskich stoczniach powstała m.in. 30 sekcja rufowej części Władywostoku. Rosjanie zainteresowani są nabyciem od 2 do 4 jednostek, przy czym pierwsze dwa okręty powinny zostać oddane do użytku do końca 2014 roku. Dopiero po przeprowadzeniu ich prób podjęta zostanie decyzja czy zamówione zostaną kolejne dwa okręty. Pierwszy okręt zostanie przekazany rosyjskiej flocie 1 listopada 2014 roku, po przeprowadzeniu wszystkich prób i zamontowaniu uzbrojenia, co nastąpi w Rosji. Drugi okręt – Sewastopol, ma zostać zwodowany w październiku 2014 roku.

Okręty wsparcia operacji desantowych, znane również jako helicopter carriers (po polsku używa się niezbyt fortunnych nazw śmigłowcowiec lub helikopterowiec – od lotniskowiec) poza możliwością transportowania żołnierzy wraz z wyposażeniem oraz śmigłowców są wykorzystywane jako okręty dowodzenia podczas operacji desantowych. Dzięki swoim mniejszym rozmiarom od lotniskowców, mogą lepiej wspierać desant i działać na znacznie mniejszych akwenach niż znacznie większe od nich lotniskowce. Są również tańsze w budowie i eksploatacji, oraz bardziej wszechstronne. Nie mogą jednak zapewnić takiej siły uderzeniowej jak lotniskowce.

Dixmude - francuski okręt typu Mistral (fot. www.wikipedia.pl)

Dixmude – francuski okręt typu Mistral (fot. www.wikipedia.pl)

Okręty te można jednak łatwo pomylić z mniejszymi lotniskowcami, zwłaszcza takimi, które przenoszą głównie samoloty pionowego startu i lądowania. W związku z tym każdy okręt musi być traktowany indywidualnie – np. według niektórych źródeł śmigłowcowcami określa się radzieckie okręty klasy Kirow, które były jednak lekkimi lotniskowcami.

Mistrale są zupełnie nowym rodzajem uzbrojenia dla rosyjskich marynarzy, którzy nigdy wcześniej nie używali takich jednostek. Tym samym ich obecność w flocie Federacji Rosyjskiej znacząco wpłynie na jej możliwości operacyjne, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego czy też u wybrzeży Somalii podczas operacji przeciwko piratom.

Warto zauważyć, że Rosjanie w ostatnich latach coraz częściej sięgają po uzbrojenie produkowane na zachodzie. Oprócz Mistrali, rosyjska armia kupuje pojazdy terenowe i specjalistyczne uzbrojenie pochodzące z Francji, Włoch czy też innych państw europejskich. Początkowo kiedy miały miejsce pierwsze zakupy uzbrojenia na zachodzie, wielu specjalistów sądziło, że ich celem jest przede wszystkim zdobycie wiedzy i „próbek” uzbrojenia państw NATO. Wygląda jednak na to, że Rosjanie postanowili znacząco unowocześnić swoją armię, wyposażając ją w sprawdzone uzbrojenie, często kosztem rodzimych projektów (np. GAZ Tigr który o mały włos nie przegrał z pojazdami włoskiej produkcji), eliminując niepotrzebne eksperymenty.

Źródło: altair.com.pl, dziennikzbrojny.pl, 

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Google+