W sobotę 1 lipca 2017 roku w stoczni Marinette Marine w Wisconsin w USA zwodowano piętnasty okręt typu littoral combat ship – USS Billings. Jest to ósma jednostka typu Freedom. Okręt wejdzie do służby w przyszłym roku.

USS Billings (LCS-15) to pierwszy okręt typu Freedom zwodowany w 2017 roku. Obecnie w służbie są 4 jednostki tego typu, z których najnowszą jest USS Detroit, oddany do eksploatacji w październiku zeszłego roku. Budowę USS Billings rozpoczęto 2 listopada 2015 roku, wodowanie miało miejsce 1 lipca 2017 roku, a do służby okręt wejdzie prawdopodobnie w połowie 2018 roku (chociaż dotychczas prace wykończeniowe na poprzednich jednostkach tego typu trwały po dwa lata). Nazwa okrętu pochodzi od nazwy miasta Billings w stanie Montana.

USS Billings (LCS-15)

USS Billings (LCS-15)

Typ Freedom

Okręty typu Freedom mają 115 m długości i wyporność ponad 3500 ton. Ich napęd składa się z dwóch turbin gazowych Rolls-Royce MT3, dwóch silników diesla Cold-Pielstick i czterech pędników. Prędkość maksymalna wynosi aż 47 węzłów, a zasięg 6500 km przy prędkości 18 węzłów. Autonomiczność wynosi 21 dni. Załoga w zależności od zadania liczy od 50 do 65 marynarzy.

Uzbrojenie okrętów jest bardzo pokaźne i składa się z jednej armaty Mk 110 kalibru 57 mm z zapasem 400 pocisków w magazynie i 480 dodatkowych w magazynach amunicyjnych, jednej wyrzutni rakiet woda-powietrze Mk 49 z zapasem 21 rakiet typu RIM-116, 4 karabinów maszynowych .50 cala, 2 działek Mk 44 Bushmaster II kalibru 30 mm i w przyszłości 24 pocisków AGM-114L Hellfire. Dodatkowo w razie potrzeb możliwe jest montowanie dodatkowego uzbrojenia w postaci modułów.

Okręty te wyposażone są w ląowisko dla śmigłowców przystosowane do obsługi maszyn typu MH-60R/S Seahawk oraz dronów MQ-8B i MQ-8C Fire Scout.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Google+