Zbudowana w 1958 roku w stolicy Japonii Tokyo Tower to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Przez wiele lat był to najwyższy obiekt w Japonii, ale w 2010 roku palmę pierwszeństwa przejęła wieża Tokyo Skytree. Tokyo Tower służy nie tylko jako wieża telewizyjno-radiowa, ale również jako punkt obserwacyjny.

Historia Tokyo Tower sięga 1953 roku kiedy to NHK, najważniejszy japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny rozpoczął nadawanie swojego pierwszego kanału telewizyjnego. W ciągu kilku miesięcy kolejni nadawcy, tym razem prywatni rozpoczęli nadawanie własnych kanałów. Potrzebowali oni jednak odpowiednich wież nadawczych, aby docierać do odbiorców.

Tokyo Tower (fot. Wilhelm Joys Andersen)
Tokyo Tower (fot. Wilhelm Joys Andersen)

Władze stolicy Japonii, Tokio, podjęły wówczas decyzję o zbudowaniu własnej wieży, która miała być wykorzystywana zarówno przez publicznych nadawców jak i prywatne firmy. Dzięki temu w mieście nie miały powstawać prywatne wieże nadawcze. Prace nad wieżą rozpoczęto w czerwcu 1957 roku. Projekt stworzył Tachū Naitō. Początkowo zakładano, że konstrukcja, inspirowana paryską Wieżą Eiffla będzie wyższa od Empire State Building, ale ostatecznie z przyczyn ekonomicznych wysokość wieży wyniosła 333 m.

Wieża nazwana Tokyo Tower miała służyć zarówno do nadawania sygnałów radiowych i telewizyjnych, ale również jako punkt widokowy oraz miała pełnić rolę symbolu powojennego wzrostu gospodarczego w Japonii, zapoczątkowanego w latach 50. Oficjalnie prace budowlane zakończono pod koniec 1958 roku, a otwarcie wieży miało miejsce 23 grudnia.

Tokyo Tower (fot. Iulian Ursu)
Tokyo Tower (fot. Iulian Ursu)

Konstrukcję wieży wykonano ze stali, a jej łączna masa wynosi 4000 ton, przy całkowitej wysokości 333 m. Wieża została pomalowana w jaskrawe, biało-pomarańczowe barwy, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa (do pomalowania całej konstrukcji potrzebne jest 28 000 litrów farby). Na wysokości 150 m znajduje się pierwszy, dwupoziomowy taras widokowy, a na wysokości 249  m znajduje się drugi, mniejszy taras. Pod wieżą zbudowano czterokondygnacyjny budynek mieszczący kasy biletowe, sklepy, muzea oraz galerie sztuki, a także szyby wind, prowadzące do punktów widokowych. Koszt całego kompleksu wyniósł 8,4 mln dolarów – współcześnie około 69,7 mln dolarów.

W krótkim czasie Tokyo Tower stało się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w Tokio, przyciągającą rocznie kilka milionów turystów. Wraz z upływem lata liczba odwiedzających zaczęła spadać, jednak w ostatnich latach trend ten został odwrócony. Obecnie, rocznie wieżę odwiedza około 3 mln turystów. Warto dodać, że co 5 lat, cała konstrukcja jest malowana na nowo. Proces ten zajmuje prawie cały rok.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.