W 1932 roku, Czech, Karel Hrdlick zaprojektował nietypowy, mały samochód osobowy Škoda 932. Auto to było prekursorem późniejszych „samochodów dla ludu”. Mały, tani i prosty w budowie miał być produkowany masowo, aby zmotoryzować kraj. Nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej.

Idea małego, taniego samochodu zrodziła się w Czechach już na początku lat 30., a w 1932 roku Karel Hrdlick zaprojektował swój nietypowy jak na tamte lata pojazd. Škoda 932 miała lekkie nadwozie o drewnianej konstrukcji, pokryte blaszanymi panelami. Napęd stanowił czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra i mocy 30 KM. Umieszczono go z tyłu, przez co moc przenoszona była na tylną oś. Samochód miał 3,8 m długości i 1,5 m szerokości. Ważąc 900 kg, auto mogło rozpędzić się do 110 km/h.

Škoda 932

Škoda 932

Zbudowano łącznie dwa prototypy, jednak nigdy nie rozpoczęto produkcji seryjnej tego modelu. W ciągu kilku kolejnych lat podobne samochody zaprezentowała Tatra oraz Volkswagen. Los Škody 932 niestety nie jest znany, podobnie jak szczegółowe parametry i opinie na temat konstrukcji. Zachowały się jedynie pojedyncze zdjęcia. Wyraźnie widać, że późniejsze samochody „dla ludu” miały bardzo podobny układ konstrukcyjny.

Ostatecznie najsłynniejszym tanim samochodem dla ludu został Volkswagen Garbus, a w poszczególnych krajach m.in. Fiat 500 oraz Fiat 126p.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

 • Jak powstanie kilka tekstów na zapas, to można kilka dni wolnego zrobić 🙂 Na szczęście łącząc pasję z pracą nie jest to tak męczące 🙂

 • Tomasz Tomek

  Za tak dobrą pracę na tym portalu, w ramach nagrody, nie mam nic przeciwko. 🙂

 • Mark Messer

  O tak! Czekam na styczeń. Wszyscy wyprani po świętach, brak chęci do interakcji społecznych, z nudów nawet skupiają się na pracy. Wspaniały czas. Tak od piątego stycznia.
  SmartAge to również moje hobby, ale w trochę mniej absorbującym stylu.

 • Aż za dobrze wiem jak to jest – SmartAge.pl to nie jedyne moje miejsce pracy (albo raczej jest to ambitniejsze hobby obok pracy) 🙂 W tym roku jednak wyjątkowo grudzień jest bardzo męczący. Ale jeszcze trochę i będzie nowy rok 🙂

 • Mark Messer

  Ja się nie mogę doczekać, aż miną. Mam zespół, który dla mnie pracuje i prośba o zrobienie czegokolwiek teraz spotyka się od kilku dni z ripostą „po świętach”. A rzeczy rozgrzebane. Mam powoli dosyć 🙂 . Tu, gdzie mieszkam, cały grudzień jest w tym stylu.

 • Spokojnie, nie wybieram się na emeryturę 🙂 Aczkolwiek nie mogę się ostatnio dogonić z wszystkimi obowiązkami i pisaniem. Dlatego nie mogę się doczekać świąt 🙂

 • Mark Messer

  Przywołanie takiego scenariusza mnie zmroziło – żartować można, ale są pewne granice 🙂

 • A jak będzie 2×2? To wtedy już tylko emerytura? 😀

 • Mark Messer

  Dopiero jak będą trzy sztuki w jednym zdaniu 🙂 .

 • Potrzebuję urlopu… 🙂

 • Mark Messer

  „Wyraźnie widać, że późniejsze samochodu „dla ludu” miały bardzo podobny okład konstrukcyjny.”. Dwie literówki w jednym zdaniu – dzięki tej innowacji nie trzeba długo szukać 🙂 .

Google+