Położony w warszawskiej Dzielnicy Włochy międzynarodowy port lotniczy im. Fryderyka Chopina to największy polski port lotniczy. W 2015 roku obsłużyło ponad 12 milionów pasażerów, a ruch cały czas zwyżkuje. Dla mieszkańców stolicy oraz każdego, kto znajdzie się w Warszawie, jest to okno na świat – samoloty latają z niego praktycznie na cały świat.

Dokąd poleci samolot z Warszawy?

Oczywiście port lotniczy to nie dworzec autobusowy, gdzie można w każdej chwili kupić bilet i wsiąść do dowolnego samolotu. Podróż samolotem planuje się najczęściej z dużym wyprzedzeniem, choć zdarzają się sytuacje awaryjne, w których trzeba polecieć praktycznie „z marszu” – na przykład ktoś z rodziny, przebywający za granicą, trafił do szpitala lub trzeba załatwić formalności prawne.

Nie ma problemu, aby pojechać na lotnisko i kupić bilet na samolot do pożądanego miasta, warto jednak najpierw sprawdzić terminarz lotów. Wszystkie aktualne loty z Warszawy można znaleźć na stronie specjalistycznego serwisu FRU, który gromadzi informacje o lotach zarówno tanich linii lotniczych, jak i droższych przewodników. Można również od razu kupić bilet przez serwis i pojechać na lotnisko w Warszawie w pełni gotowym na podróż.

Lotnisko Chopina w Warszawie (fot. Brandmeister/wikipedia.org)
Lotnisko Chopina w Warszawie (fot. Brandmeister/wikipedia.org)

Samoloty z warszawskiego portu lotniczego latają praktycznie wszędzie – nie zawsze jednak bezpośrednio. Na przykład jeśli udajesz się do Japonii, samolot z Warszawy przetransportuje Cię do Monachium, gdzie będziesz mieć przesiadkę na kolejny, lecący prosto do Tokio lub Osaki. Z lotniska w Warszawie wylatując samoloty do 45 krajów na całym świecie – wiele połączeń jest bezpośrednich i nie wymaga przesiadki. Dotyczy to zarówno lotów krótkodystansowych, np. Warszawa – Londyn (2 godziny), jak i dłuższych (np. samolot z Warszawy ląduje od razu w Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich).

Jak dostać się na lotnisko?

Na lotnisko w Warszawie można bez problemu dostać się zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Autobus linii 175 jedzie do centrum Warszawy na dworzec kolejowy Warszawa Centralna (czas jazdy ok. 26-29 minut) oraz do pl. marsz. J. Piłsudskiego (37-43 min), linia 188 zawiezie do Pragi-Południe przez Metro Politechnikę (22-27 min) na Gocławek (45-53 min), linia 148 to z kolei kurs przez Metro Imielin (21 min) i Gocław (49-51 min) do Ronda Wiatraczna (62-70 minut).

W godzinach szczytu porannego i popołudniowego w dni robocze kursuje także linia okresowa 331, jadąca Wirażową, Poleczki i Puławską do stacji Metro Wilanowska. Istniej także specjalna linia nocna, N32, która kursuje od lotniska do Dworca Centralnego. Ponadto port lotniczy jest połączony kolejowo z Legionowem i Sulejówkiem Miłosną , a połączenia obsługiwane są przez dwóch przewoźników kolejowych: Szybką Kolej Miejską i Koleje Mazowieckie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.