Statki do badań sejsmicznych typu Ramform Titan uznawane są za jedne z najdziwniejszych i najbrzydszych na świecie. Niecodzienny kształt ich kadłubów związany jest z potrzebą holowania specjalnej aparatury badawczej. Obecnie w eksploatacji są 4 jednostki tego typu, wykorzystywane przez norweską firmę Petroleum Geo-Services.

Firma ta zajmuje się szukaniem złóż gazu i ropy na dnie oceanów, ale wykorzystuje do tego bardzo nietypowe statki. Ich flota składa się z kilkunastu jednostek, z których wiele wyróżnia się niecodziennym jak na statki kształtem kadłuba, zbliżonym do trójkąta.

Ramform Atlas (fot. PGS)
Ramform Atlas (fot. PGS)

Z wszystkich tych jednostek najbardziej niecodzienne są jednostki typu Ramform Titan – Ramform Titan, Ramform  Atlas, Ramform Tethys i Ramform Hyperion zwodowane odpowiednio w 2013, 2014, 2016 i 2017 roku. Statki te mają 104 m długości, a ich rufa ma aż 70 m szerokości. Tonaż wynosi natomiast aż 20 600 ton. Nietypowy kształt kadłuba pozwala na holowanie aż 24 kabli z czujnikami. Statki te wyposażone są w sześć silników diesla o łącznej mocy aż 31 300 KM (sic!). Prędkość maksymalna wynosi około 16 węzłów, a autonomiczność 150 dni. Załogę stanowi 80 marynarzy.

Jednostki te ze względu na specyfikę swojej służby wyposażone są w wiele udogodnień dla załogi, takich jak sale sportowe, basen, sauna czy też sale telewizyjne. Ponadto na dziobie umieszczono lądowisko dla helikopterów. Warto dodać, że każdy z 4  statków kosztował około 250 mln dolarów. Obecnie jednostki zarejestrowane są na Bahamach.

PGS posiada w swojej flocie jeszcze kilka statków o podobnej konstrukcji, ale nieco mniejszych (albo węższych od typu Ramform Titana). Są to Ramform Sovereign, Ramform Sterling, Ramform Viking, Ramform Vanguard, Ramform Valiant Ramform Challenger i Ramform Explorer.

Ramform Titan (fot. Kees Torn)
Ramform Titan (fot. Kees Torn)

Ze względu na swój niecodzienny kształt statki te uznaje się za jedne z najbrzydszych na świecie. Na pewno są jednymi z najbardziej nietypowych (pozostają jeszcze rosyjskie popowki). Podobno ze względu na swój kształt kadłuba są bardzo trudne w manewrowaniu w porcie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.