W czwartek niedaleko miejscowości Bałakliji na Ukrainie wybuchł pożar na terenie jednego z największych składów amunicji w kraju. Skład zajmuje obszar 368 hektarów, na których przechowywanych jest około 140 000 ton pocisków różnego rodzaju.

Pożar był na tyle intensywny, że doszło do wielu eksplozji, a władze musiały ewakuować około 30 000 osób z okolicznych terenów. Zamknięto również przestrzeń powietrzną w strefie 40 km wokół składu.Ze względu na intensywność pożaru, początkowo nie było możliwości rozpoczęcia akcji gaśniczej, ponieważ nawet najcięższe pojazdy gaśnicze przystosowane do gaszenia trudnych pożarów nie byłyby wystarczająco opancerzone, aby przetrwać w pobliżu eksplodującej amunicji.

Nie są do końca znane przyczyny pożaru, ale najbardziej prawdopodobna wersja mówi o dywersji. Dzień wcześniej SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) rozbiły grupę zajmującą się działaniami dywersyjnymi w rejonie Odessy.

Do sieci trafił filmik z drona, na którym widać pożar i jedną z eksplozji (3:05 minuta):

Inne nagranie pożaru:

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Google+