Podczas II wojny światowej czołgi stały się jednymi z najważniejszych rodzajów uzbrojenia na wszystkich frontach. Mimo to, to zwykli żołnierze decydowali o zwycięstwie, ponieważ nawet największe armie pancerne nie mogły sobie poradzić bez wsparcia piechoty. O sile ognia i możliwościach poszczególnych żołnierzy decydowało ich uzbrojenie, a te, znacząco różniło się pomiędzy wszystkimi państwami uczestniczącymi w II wojnie światowej.

Broń piechoty w poszczególnych państwach wywodziła się z idei i rozwiązań, które ukształtowane zostały podczas Wielkiej Wojny, jednakże każde z państw szło inną drogą, kładąc nacisk na odmienne cechy broni. W związku z tym porównanie uzbrojenia różnych państw walczących podczas II wojny światowej jest ciekawym wyzwaniem, którego podjął się Michael E. Haskew w swojej książce Porównanie broni – Broń piechoty II wojny światowej wydanej przez wydawnictwo Almapress.

Książka ta, podobnie jak druga praca tego samego autora – Porównania broni Broń pancerna II wojny światowej, jest bogato ilustrowana i opisuje najważniejsze rodzaje uzbrojenia piechoty wykorzystywane podczas II wojny światowej. W książce na niespełna 50 stronach znajdziemy liczne wykresy, diagramy i wizualizacje różnych karabinów, pistoletów, karabinów i pistoletów maszynowych, oraz ręcznej broni przeciwpancernej.

Książka podzielona jest na 19 części, a każda z nich opisuje konkretny rodzaj uzbrojenia, lub skupia się na różnych rodzajach uzbrojenia, ale w konkretnym okresie bądź bitwie. Poszczególne porównania skupiają się na danych taktyczno-technicznych, takich jak kaliber, pojemność magazynków, prędkość początkowa pocisków, zasięg skuteczny, waga, szybkostrzelność i wiele innych.

Ze względu na to, że piechurzy poszczególnych armii uzbrajani byli według różnych zasad, często porównywane jest uzbrojenie różnych klas, ale typowe dla oddziałów regularnych. I tak niemiecki karabin powtarzalny Kar K98k zestawiany jest z amerykańskim karabinem samopowtarzalnym M1 Garand, ponieważ oba karabiny były podstawowym uzbrojeniem walczących  oddziałów. Każde zestawienie opatrzone jest krótkim i zwięzłym komentarzem, z którego dowiemy się dlaczego akurat ten rodzaj uzbrojenia zyskał popularność, oraz jakie były jego najważniejsze cechy.

Mimo sporej różnorodności broni piechoty, wiele typów karabinów i pistoletów nie zmieniała się podczas wojny. Dzięki temu ich porównanie jest znacznie łatwiejsze i mniej podatne na artefakty, jak w przypadku pojazdów bojowych, które przeszły bardzo dużą ewolucję podczas ostatniej wojny światowej.

Autor podobnie jak w przypadku porównania pojazdów pancernych, nie skupia się na praktycznym porównaniu zastosowania bojowego, a jedynie na parametrach. Unika tym samym zbędnego zagłębiania się w specyficzne sytuacje frontowe, podczas których różne rodzaje uzbrojenia spisywały się lepiej lub gorzej, ale w danej sytuacji. Jedynie w przypadku niektórych wybranych starć, musiał uwzględnić specyfikę danej bitwy, aby porównanie miało merytoryczne podstawy. Wyszło to całkiem nieźle.

Książka Michael-a E. Haskewa jest bardzo zwięzła i konkretna. Nie znajdziemy w niej długich opisów poszczególnych typów uzbrojenia, ani rozbudowanych tabel z danymi. Opisane są tylko i wyłącznie te elementy, które miały żywotne znaczenie dla oceny jakości danego uzbrojenia. Autor nie dokonuje również ostatecznej oceny uzbrojenia, pozostawiając czytelnikowi możliwość samodzielnego wyciągnięcia wniosków z otrzymanych danych.

W porównaniu do drugiej książki tego autora – poświęconej broni pancernej – ta pozycja jest znacznie ciekawsza, ponieważ porównane uzbrojenie pozwala na wyciąganie znacznie lepszych wniosków. Jedyna rzecz, do której można mieć uwagi, to ilość informacji, jakie znajdziemy w książce. Mogłoby ich być znacznie więcej. W związku z tym książkę tę trzeba traktować jako zachętę do dalszego zgłębiania tematu, oraz bazę do rozwoju własnej wiedzy na temat uzbrojenia piechoty podczas II wojny światowej. Osoby, które siedzą w temacie trochę bardziej, mogą czuć niedosyt po jej przeczytaniu, chociaż z drugiej strony, niektórym książka ta może pomóc w uporządkowaniu posiadanej wiedzy.

Porównanie broni - Broń piechoty II wojny światowej
Porównanie broni – Broń piechoty II wojny światowej
8.0 Wspaniały

Książka zawiera porównania różnych rodzajów uzbrojenia piechoty z II wojny światowej, ciekawie opisanych i przedstawionych za pomocą licznych wykresów.

  • 8
  • Ocena użytkowników (3 Głosów) 8.7
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.