Pierwsze seryjne balistyczne okręty podwodne – typ Golf

Udane testy okrętów typu Zulu doprowadziły do rozpoczęcia w ZSRR prac nad kolejnymi okrętami podwodnymi uzbrojonymi w pociski balistyczne. Tym razem jednak zdecydowano się na zaprojektowanie takich okrętów od podstaw, a nie przerabianie istniejących okrętów.

Okręt podwodny typu Golf II
Okręt podwodny typu Golf II

Efektem prac prowadzonych w latach 1955-1958 było stworzenie okrętów podwodnych Projektu 629, w kodzie NATO typu Golf. Nowe okręty od początku projektowane były jako nosiciele rakiet balistycznych.

Okręty typu Golf miały 98,5 metra długości i wyporność nawodną 2794 ton, a podwodną 3553 ton. Ich napęd stanowiły 3 silniki diesla o mocy 6000 KM oraz 3 silniki elektryczne o mocy 5200 KM. Pozwalało to na osiąganie prędkości 17 węzłów na powierzchni i 12 pod wodą. Uzbrojenie składało się z 3 wyrzutni torped (w późniejszych wersjach ich liczbę zwiększono do 6) kalibru 533 mm, oraz 3 wyrzutni rakiet balistycznych typu R-11FM (a później R-13). Załogę stanowiło 80 marynarzy. Okręty mogły zanurzyć się na głębokość 260-300 metrów.

Okręt podwodny typu Golf
Okręt podwodny typu Golf

Łącznie w latach 1958-1962 zbudowano 23 jednostki tego typu. Można wyróżnić 5 głównych wersji okrętów tego typu (Golf I, II, III, IV i V) oraz kilka specjalistycznych jedno-okrętowych odmian. Jednostki nieznacznie różniły się między sobą wyposażeniem i konstrukcją.

Najważniejszą datą w historii okrętów tego typu jest 20 października 1961 roku, kiedy jeden z okrętów typu Golf wystrzelił pierwszą w historii morską rakietę balistyczną z głowicą termo-jądrową.

Okręt podwodny typu Golf
Okręt podwodny typu Golf

Innym ważnym wydarzeniem w historii tych okrętów było zatonięcie 8 marca 1968 roku okrętu o numerze K-129. W wyniku awarii okręt zatonął na głębokości 5 km, a cała załoga zginęła. Przyczyny katastrofy nie są znane. W 1974 roku amerykanie w ramach operacji Project Azorian wydobyli z dna fragmenty okrętu. Była to bardzo nietypowa operacja w której wykorzystano specjalny okręt Hughes Glomar Explorer.

Smutne resztki jednego z okrętów podwodnych typu Golf - obecnie okręt prawdopodobnie całkowicie już zatonął (fot. submarine.org)
Smutne resztki jednego z okrętów podwodnych typu Golf – obecnie okręt prawdopodobnie całkowicie już zatonął (fot. submarine.org)

Okręty typu Golf były pierwszymi radzieckimi balistycznymi okrętami podwodnymi od początku projektowanymi do tej roli. Wykorzystywano je do lat 90. głównie w roli okrętów testowych. Jedna jednostka tego typu prawdopodobnie pozostaje w eksploatacji w Chinach w roli okrętu do testów chińskich rakiet balistycznych.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
1 2 3 4
Udostępnij.