Najpierw symbolem Nowego Jorku był Empire State Building. Później dwie wieże World Trade Center. Po ich zniszczeniu w wyniku zamachów z 11 września 2001 roku na ich miejscu zbudowano nowy kompleks, którego najważniejszą częścią jest wieżowiec One World Trade Center o wysokości 541 metrów.

Wieża pamięci

Krótko po zamach z 11 września 2001 roku wśród mieszkańców Nowego Jorku rozpoczęła się debata nad przyszłością miejsca, w którym stały zawalone wieże World Trade Center. Od początku zakładano, że powstanie w tym miejscu pomnik, a z czasem zdecydowano się na budowę muzeum. Ze względu na wartość działki i jej znaczenie dla zarówno pamięci o ofiarach jak i świata finansów, podjęto decyzję o odbudowie kompleksu World Trade Center.

One World Trade Center (fot. Michał Banach)
One World Trade Center (fot. Michał Banach)

W grudniu 2002 roku zakończono konkurs, który miał wyłonić projekt nowego kompleksu World Trade Center. . Wygrała praca architekta Daniela Libeskinda. W lipcu 2003 roku architektowi Davidovi Childsowi zlecono stworzenie projektu głównej wieży WTC – One World Trade Center. Projekt uwzględniający uwagi ze strony dewelopera Larrego Silversteina, właściciela działki, na której stały zniszczone wieże, mieszkańców oraz służb zaprezentowano 19 grudnia 2003 roku.

Na początku 2005 roku podjęto jednak decyzję o potrzebie przeprojektowania wieży, ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Ostateczny projekt One World Trade Center zaprezentowano 29 czerwca 2005 roku. Ostatecznie prace nad wieżowcem, nazywanym początkowo Freedom Tower rozpoczęto 27 kwietnia 2006 roku. Budynek wraz z iglicą miał mieć dokładnie 1776 stóp wysokości (541 m), co miało nawiązywać do daty podpisania Deklaracji Niepodległości.

One World Trade Center (fot. Michał Banach)
One World Trade Center (fot. Michał Banach)

Z powodu licznych zmian w konstrukcji wieżowca już na etapie budowy, prace przedłużały się. Ostatecznie zakończono je dopiero 3 listopada 2014 roku. Wieżowiec nie stanął w tym samym miejscu co stare wieże, ale nieco obok. W miejscu gdzie kiedyś znajdowały się obie wieże WTC zbudowano pomnik ku pamięci ofiar zamachów oraz muzeum poświęcone zamachom 11 września.

One World Trade Center

One World Trade Center jest najwyższym budynkiem w Nowym Jorku i jednym z najwyższych na świecie. Od samego początku projektowano go z uwzględnieniem doświadczeń z prac nad poprzednimi wieżami oraz w oparciu o zalecenia służb bezpieczeństwa.

One World Trade Center (fot. Michał Banach)
One World Trade Center (fot. Michał Banach)

Budynek otrzymał wzmocnione fundamenty z 57-metrową betonową podstawą, na której zbudowano resztę, stalowej konstrukcji. Oferowana przez niego powierzchnia biurowa jest jednak mniejsza niż poprzednich wież (241 548 m²), co przez długi czas było powodem napięć między projektantem a deweloperem.

One World Trade Center ma 105 pięter wysokości, ale tylko 82 z nich są użytkowe. Na piętrach 100-102 znajduje się wielopoziomowy przeszkolony taras widokowy zapewniający widok na cały Manhattan. Pierwszy poziom tarasu zaczyna się dokładnie na wysokości 1368 stóp, czyli 416 metrów – dokładnie tyle ile miały poprzednie wieże WTC. Aby dostać się do niego, należy skorzystać z wind, które potrzebują zaledwie 47 sekund, aby dotrzeć na szczyt. Windy wyposażone są w ekrany, dzięki którym można zobaczyć niesamowitą animację przedstawiającą Nowy Jork. Obserwatorium uruchomiono 29 maja 2015 roku.

One World Trade Center (fot. Michał Banach)
One World Trade Center (fot. Michał Banach)

Mimo starań dewelopera, budynek nie został jeszcze w pełni wynajęty i wiele biur stoi pustych. Część najemców stopniowo przenosi się do nowych lokali, ale proces ten potrwa kilka lat. Koszt budowy One World Trade Center wyniósł ponad 4 mld dolarów, znacznie więcej niż początkowo planowano. Głównym powodem rosnących kosztów były zmiany w projekcie, zwiększające bezpieczeństwo budynku.

One World Trade Center w trakcie budowy (2011 rok) (fot. Michał Banach)
One World Trade Center w trakcie budowy (2011 rok) (fot. Michał Banach)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.