Ciekawy filmik o starych samolotach i ich obsłudze, zwłaszcza używanym paliwie. Chociaż film jest po angielsku, występuje w nim Jacek Mainka, właściciel kilku starych samolotów z Polski. Oprócz ciekawych informacji warto obejrzeć świetne ujęcia autorstwa Krzysztofa Niewiadomskiego.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

  • Łukasz Kuliberda

    Filmik to w sumie reklama Warter Aviation i ich paliwa lotniczego, ale to dość ciekawe, bo są oni też jedynym chyba na świecie producentem paliwa wysokooktanowego przeznaczonego do klasycznych samolotów myśliwskich. Taki Spitfire, Mustangi itd z silnikami o mocy przekraczającej 2 tysiące koni wymagały specjalnego paliwa o liczbie oktanowej ponad 110 – dopiero wtedy rozwijały tak wysokie moce (a np. japońskie myśliwce, przez brak takich paliw miały osiągi dużo słabsze, mimo, że teoretycznie powinny rozwijać podobne moce). Jednak po wojnie i po wprowadzeniu do służby samolotów odrzutowych zaprzestano produkcji takich paliw.

Google+