Po 6 latach prac, odnaleziony na dnie jeziora w okolicach Murmańska, Iljuszyn Ił-2 Szturmowik wzbił się 16 czerwca 2017 roku po raz pierwszy w powietrze. Jest to drugi zdolny do lotu Ił-2 na świecie i pierwsza tego typu maszyna odrestaurowana w Rosji.

Samolot został odkryty w grudniu 2011 roku przez zespół poszukiwaczy z grup FROM i IKAR. Maszyna znajdowała się na dnie jeziora Kriwoje. Po wydobyciu samolot odrestaurowano, a w pracach uczestniczyli przedstawiciele fundacji Skrzydlata Pamięć Zwycięstwa oraz zakładów Iljuszyna. Odnalezienie Ił-a-2 było możliwe głównie dzięki wsparciu krewnych pilota, Walentina Skopincewa. Drugim członkiem załogi był Władimir Gumiennyj.

Odrestaurowany Ił-2 Szturmowik

Odrestaurowany Ił-2 Szturmowik

Ił-2 należał do 46 Szturmowego Pułku lotniczego Floty Północnej. 25 listopada 1943 roku podczas walk w rejonie Murmańska samolot został uszkodzony i zmuszony do awaryjnego lądowania, jak się później okazało na zamarzniętym jeziorze Kriwoje. Załoga przeżyła i zdążyła opuścić maszynę zanim zatonęła w zimnych wodach jeziora, w których pozostała do 2011 roku. Samolot leżał na głębokości 17 metrów.

Wyremontowany Ił-2, za sterami którego zasiadł dyrektor SibNIA Władimir Barsuk wzbił się powietrze 16 czerwca 2017 roku. Samolot wystartował z lotniska w Nowosybirsku należącego do Syberyjskiego naukowo-badawczegi instytutu lotniczego (SibNIA). W najbliższych miesiącach Ił weźmie udział w wielu lotach pokazowych w Rosji oraz prawdopodobnie w pokazach MAKS-2017.

15 июня 2017 совершил свой первый полет, но уже во второй своей жизни легендарный самолет Ил-2. Пилотировал летчик-испытатель 1 класса, директор СибНИА Vladimir Barsuk. Это второй летающий Ил-2 в мире.#СибНИА #Ил2 #Авиареставрация #SibNIA #Ilushin2 #aircraft #legend #Самолет #Крылатая_память_Победы #ВОВ #Самолеты_великой_отечественной_войны #SibNIA

Posted by Sergey Ivantsov on Montag, 19. Juni 2017

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Google+