Historia Polski sięga kilku wieków i bogata jest w liczne wydarzenia, które wyróżniają nasz kraj na tle innych – powstania, rozbiory, wojny. Wśród nich bez wątpienia najbardziej w pamięć zapadają liczne bitwy rozegrane na przestrzeni dziejów. Poniżej prezentujemy trzy z nich, które nie tylko wpłynęły na rozwój wydarzeń w Polsce, ale też odwróciły losy całego świata.

Bitwa pod Grunwaldem

Grunwald lub, jak znają to miejsce państwa Zachodnie, Tannenberg, to zaledwie niewielkie pole ze strumieniem przepływającym przez las w województwie warmińsko-mazurskim. Dla Polaków jest to symbol waleczności i zwycięstwa nad odwiecznym przeciwnikiem, jakim były Prusy reprezentowane przez Zakon Krzyżacki pod dowództwem Ulricha von Jungingena.

Bitwa rozegrała się 15 lipca 1410 roku (była częścią Wielkiej Wojny z Państwem Krzyżackim, która trwała ponad dwa lata – od 1409 do 1411 roku.) i trwała około sześciu godzin, po których zjednoczone armie polskie, litewskie, tatarskie i mołdawskie wróciły z tarczą do domów. Grunwald zapadł Polakom w pamięć i doczekał się hołdów w sztuce – na jego temat powstawały wiersze, powieści, a ostatnio nawet… makiety z klocków Lego, które można zobaczyć w www.historyland.pl w Krakowie.

Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki

Bitwa pod Grunwaldem – obraz Jana Matejki

Bitwa pod Wiedniem

Król Jan III Sobieski i jego odsiecz wiedeńska przerwały najazd imperium Osmańskiego na Europę, ostatecznie powstrzymując wezyra Kara Mustafę i jego krucjatę ku rozprzestrzenieniu islamu po Starym Kontynencie. Nazywana przez wielu „ratunkiem dla chrześcijańskiej Europy” bitwa rozegrała się pod Wiedniem 12 września 1683 roku.

W walce stanęły naprzeciw siebie dwie równe siły, lecz ostatecznie zwycięstwo odnieśli Polacy zjednoczeni z monarchią Habsburgów i świętym Cesarstwem Rzymskim. Siły Osmanów poniosły ponad dwukrotnie cięższe straty niż zjednoczonego frontu przeciwnika. Przez wielu historyków bitwa została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie, a do dzisiaj we Wiedniu znajdują się pomniki upamiętniające to wydarzenie, ze specjalnym podziękowaniem dla Polaków.

Bitwa pod Wiedniem - obraz Jana Matejki

Bitwa pod Wiedniem – obraz Jana Matejki

Bitwa Warszawska

Zatrzymanie armii bolszewickiej w 1920 roku i ostateczne przypieczętowanie niepodległości Polski było jednym z przełomowych wydarzeń nie tylko w historii Polski, ale również całego świata. Uznany brytyjski dyplomata, pisarz i polityk, Edgar D’Aberno, umieścił Bitwę Warszawską na 18. miejscu wśród najważniejszych bitew w dziejach świata.

Przez wielu historyków z całego świata „Cud nad Wisłą” jest ostatecznym zakończeniem rozprzestrzeniania się komunizmu w Europie i symboliczną porażką Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej w ZSRR. Ostateczny cios Armii Czerwonej pod Warszawą zadał manewr polskich wojsk pod wodzą samego Józefa Piłsudskiego.

Stanowisko polskiego karabinu maszynowego - sierpień 1920 roku

Stanowisko polskiego karabinu maszynowego – sierpień 1920 roku

Podziel się.
  • Nie wątpię (niestety w takich treściach nie zawsze to my odpowiadamy za przygotowanie materiału). Dlatego na pewno przygotuję odpowiedni artykuł za jakiś czas 🙂

  • Mark Messer

    Zapewniam, że dłuższy i bardziej wyczerpujący artykuł skłoniłby mnie wcześniej do kliknięcia na link. Teraz, gdy go kliknąłem, mogę powiedzieć, że inicjatywa zacna. Jedna uwaga – po kliknięciu otwiera się wersja angielska strony, co mi nie wadzi, ale polska byłaby właściwsza (prawdopodobnie wykrywa skąd się człek łączy, więc Pan nie będzie miał raczej na to wpływu).

  • Przyjdzie czas na nasz artykuł na ten temat, to będzie dłuższy 😉 Tu bardziej chodzi o zawartość pod linkiem 😉

  • Mark Messer

    Tylko tyle? Szykowałem się na epopeję na kilka stron, a tu bach i nie ma co czytać. Tak na szybko jeszcze kilka by się znalazło. Od Kijowa, przez naparzanie się z Tatarami, wyprawy na Moskali… i tak można długo. Te trzy wymienione są istotne i ikoniczne, ale wbrew powszechnemu odbiorowi nie były jedynymi, które wspłynęły znacząco na przyszłość Polski. Mam nadzieję, że to tylko wypełniacz taki.

Google+