Chociaż w czasach PRL całe społeczeństwo miało być traktowane równo, jak przystało na władzę komunistyczną, byli równi i równiejsi. Z myślą o Polakach dysponujących dewizami (dolarami), w 1976 roku w Warszawie zbudowano ekskluzywny blok mieszkalny, nazywany potocznie Młotkiem.

Młotek, bądź Dom z opadłą szczęką, bo również taką nazwę nadano budowli, powstał w 1976 roku przy ulicy Smolnej 8 w Warszawie z inicjatywy władz miasta, które chciały początkowo zbudować hotel polonijny, jednak w trakcie prac budowlanych koncepcja uległa zmianie i ostatecznie zbudowano ekskluzywny blok mieszkalny. Projekt stworzyli architekci Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski (projekt gotowy był już w 1964 roku). Ich dziełem był 19-piętrowy blok mieszkalny o wysokości 66 m, zbudowany w miejscu Instytutu Oftalmicznego, zniszczonego podczas powstania warszawskiego.

Młotek współcześnie (fot. WisłaWwa/Wikimedia Commons)
Młotek współcześnie (fot. WisłaWwa/Wikimedia Commons)

Budynek posiada 140 mieszkań o powierzchni 40 do 65 m². Podczas budowy wykorzystywano najlepszej jakości materiały, a same mieszkania chociaż niewielkie, miały być urządzone na wysokim poziomie. Zainstalowano również domofony i szybkie windy. Dwa najwyższe piętra zajmował  lokal rozrywkowy – początkowo kawiarnia Akropol, później klub Top Floor, a obecnie studio kulinarne Smolna 8 Studio, z którego rozpościera się wspaniały widok na Warszawę. Ze względu na wygląd najwyższych pięter budynek został nieoficjalnie nazwany Młotkiem, lub Domem z opadłą szczęką.

Według założeń mieszkania w bloku miały być oferowane jedynie posiadaczom dewiz (w praktyce oznaczało to, że najłatwiej mieszkania w budynku mogli zdobyć Polacy powracający z zagranicy). Chociaż powstanie bloku nie było bardzo nagłaśniane, służył on celom propagandowym, jako pokazówka dla Polonii.

Młotek współcześnie (fot. WisłaWwa/Wikimedia Commons)
Młotek współcześnie (fot. WisłaWwa/Wikimedia Commons)

Pracami nad budynkiem oraz jego późniejszą obsługą zajmowało się biuro obsługi cudzoziemców „PUMA”. Jako ciekawostkę warto dodać, że w czasach świetności bloku, mieszkańcy mogli zamawiać do mieszkań alkohol z kawiarni na najwyższych piętrach.

Niestety w latach 90. po zmianie władz i sposobu zarządzania budynkiem, jego stan zaczął się pogarszać, a w mieszkaniach pojawiły się karaluchy. Kawiarnia Akropol została przemianowana na klub Top Floor, który po latach częściowo nielegalnej działalności został zamknięty. Dopiero po jakimś czasie zajmowane przez niego piętra ponownie wynajęto. Współcześnie Młotek to jeden z wielu bloków mieszkalnych wymagających renowacji, który pozostaje charakterystycznym cieniem i pamiątką po czasach PRL-u.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.