Na aukcji sprzętu fotograficznego 30th WestLicht, która odbędzie się 19 listopada wystawione zostaną dwa bardzo nietypowe i rzadkie aparaty Leica Rifle Camera z 1938 roku. Aparaty wyróżnia drewniana kolba karabinowa, zwiększająca stabilność podczas robienia zdjęć.

Aparaty powstały w 1938 roku w firmie Ernst Leitz New York na zamówienie Leici. Na aukcji wystawiono egzemplarze wyposażone w obiektywy 20 cm Telyt i 40 cm Telyt. Oba aparaty posiadają drewniane kolby i sprzedawane są w specjalnych, oryginalnych futerałach.

Aparaty produkowano tylko przez rok. Nie wiadomo ile egzemplarzy powstało, ale szacuje się, że w prywatnych kolekcjach do dnia dzisiejszego przetrwało nie więcej jak 12 egzemplarzy. Aparaty te powstały z myślą o fotografach przyrody.

Pomysł zamontowania kolby wywodził się jak łatwo się domyśleć z… karabinów wyborowych i myśliwskich. Podobnie jak w broni, w tym przypadku również liczyła się stabilność i precyzja robienia zdjęć.

Aparaty wystawiono na aukcji w cenie 80 tyś. euro (wersja z obiektywem 20 cm Telyt) oraz 90 tyś. euro (wersja z obiektywem 40 cm Tylet). Według szacunków organizatorów aukcji, ostateczne ceny aparatów będą się wahać w granicach 150-180 tyś. euro i 170-200 tyś. euro.

Poniżej zdjęcia obu aparatów i linki do aukcji (jakby ktoś chciał sobie taki aparat kupić 😉 ).

Więcej informacji: Leica Rifle Camera 20 cm Telyt

Więcej informacji: Leica Rifle Camera 40 cm Telyt

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

 • Czeski błąd 😛

 • Tom Pac

  „Aparaty wyróżnia drewniana kolba karabinowa, zwiększająca stabilność podczas filmowania.”

  Michał proszę 😉

 • Łukasz Kuliberda

  Fotosnajper. Kiedyś to było drogie jak nieszczęście, obecnie można dostać za w miarę rozsądne pieniądze. Kilka sztuk jest na allegro w granicach 600-800pln. Obiektyw podobno bardzo ostry, po zapięciu do lustrzanki z matrycą APS-C robi się ogniskowa 450mm, także jest się czym pobawić.

 • Paradoksalnie gimbale i inne tego typu twory czasami też zaczynają przypominać kolby broni. Ale faktycznie, używanie aż tak podobnych do broni aparatów współcześnie byłoby niebezpieczne 😀

 • FeatherFive

  Dość popularny swego czasu w Polsce aparat Zenit też miał swoją ,,karabinową” wersję. Chociaż szczerze mówiąc, bałbym się tym robić zdjęcia publicznie. Ktoś się nie przyjrzy i albo lincz, albo co najmniej telefon na policję 😉 https://uploads.disquscdn.com/images/bab29b46813013db7e48ad22435fe3ef7b330d66e38b1fe7fde79a674d93d2af.jpg

Google+