Można śmiało powiedzieć, że Kinder niespodzianki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych słodyczy, zwłaszcza w Europie. Czekoladowe jajko z ukrytą w środku zabawką bardzo szybko podbiło rynek i mimo upływu lat cały czas ma wielu miłośników nie tylko wśród dzieci, za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, gdzie jajka z niespodzianką są zakazane.

Historia tych słodyczy sięga 1973 roku, kiedy to William Salice pracujący w włoskiej firmie Ferrero zaprezentował nowy, nietypowy produkt – czekoladowego jajko z ukrytą w środku w plastikowym pojemniczku zabawką. Pomysł nie był nowy, ponieważ już w 1962 roku podobne słodycze trafiły do sprzedaży w Argentynie. Jednak dopiero firma Ferrero wypromowała nowe słodycze.

Kinder niespodzianki
Kinder niespodzianki

Twórca Kinder niespodzianek, William Salice urodził się 18 lipca 1933 roku. Od 1960 roku pracował w firmie Ferrero, gdzie odpowiadał za stworzenie wielu kultowych już produktów tej firmy. Na emeryturę przeszedł dopiero w 2007 roku. Niestety 29 grudnia 2016 roku Salice zmarł z powodu udaru.

W ciągu kilku lat Kinder niespodzianki podbiły prawie cały świat. Co ciekawe, chociaż stworzono je z myślą o dzieciach, szybko zyskały popularność wśród dorosłych za sprawą specjalnych kolekcji zabawek i figurek, które można znaleźć w ich wnętrzu. Kolekcjonerzy na całym świecie zaczęli tworzyć olbrzymie zbiory kolekcji, często wydając olbrzymie pieniądze aby zdobyć wymarzone, brakujące figurki.

Kinder niespodzianki
Kinder niespodzianki

Z upływem lat czekoladowe jajka z niespodzianką przeszły tylko kilka zmian – przede wszystkim dopracowywano konstrukcję plastikowych pojemniczków na zabawki. Z czasem do sprzedaży weszły specjalne edycje jajek np. w większych rozmiarach, albo edycje sprzedawane tylko w konkretnych miejscach (np. na lotniskach).

Mimo olbrzymiej popularności, Kinder niespodzianki nie podbiły jednego, olbrzymiego wręcz rynku – Stanów Zjednoczonych. Na mocy przepisów z 1938 roku w USA zabroniona jest sprzedaż słodyczy, w których w środku znajduje się np. zabawka lub jakiś mały przedmiot. Przepisy te mają chronić przed przypadkowym połknięciem tego typu zabawek przez dzieci.

Amerykanie rygorystycznie pilnują, aby żadne Kinder niespodzianki (i inne podobne produkty) nie trafiły do USA. Dotyczy to nie tylko importu słodyczy w celu sprzedaży, ale często również pojedynczych jajek przewożonych przez podróżnych. Jeśli przy okazji kontroli bezpieczeństwa takie słodycze zostaną znalezione, jest duże prawdopodobieństwo, że ich posiadacze zapłacą grzywnę.

Kinder niespodzianki
Kinder niespodzianki

Stany Zjednoczone są najbardziej rygorystycznym krajem pod tym względem (podobne zakazy są w Chile a od kilku lat niektóre organizacje bezskutecznie próbują wprowadzić podobne zakazy w Europie). W związku z tym organizacje przeciwne dostępowi do broni bardzo ochoczo wykorzystują przykład jajek niespodzianek w kampaniach informacyjnych. Najczęściej przedstawiają one dwoje dzieci – jedno z pistoletem, a drugie z Kinder niespodzianką, z podpisem – „Jedno z tych dzieci trzyma przedmiot zakazany w USA”.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.