Jedno zdjęcie i nietypowa historia tajemniczego zwierzaka – Ili pika z Chin. Jego populacja szacowana jest na zaledwie 2000 osobników, a jednym z niewielu dowodów na ich istnienie jest jedno zdjęcie.

Niezbyt często piszę o zwierzakach, ale w tym przypadku uznałem, że warto. Ili pika (Ochotona iliensis) to mały zwierzak pochodzący z Chin i odkryty w 1983 roku. Ma około 20 centymetrów długości i jest jednym z wielu ssaków z rodziny szczekuszkowatych. Żyje w górach na wysokościach około 2800-4100 metrów. Odkrył go trochę przypadkowo podczas jednej z wypraw badawczych w rejonie północno-zachodnich Chin Li Weidong. W kolejnych latach kilkukrotnie powrócił w tej rejon, aby lepiej zbadać tego niepozornego zwierzaka.

Ili Pika (fot. Li Weidong)

Ili Pika (fot. Li Weidong)

Do dzisiaj niewiele wiadomo na jego temat. Populacja Ili Pik (nawet nie wiem jak to odmienić) liczy nie więcej jak 2000 osobników. Spotykany jest niezmiernie rzadko, a powyższe zdjęcie, zrobione w zeszłym roku jest jednym z niewielu jakie powstały.

Wiadomo, że Ili pika jest roślinożerny, prawdopodobnie żyje w stadach podobnie jak inne piki występujące w różnych częściach globu. Ogólnie gatunek ten występował nawet w Polsce, bardzo dawno temu.

Źródło: National Geographic

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Google+