Na pierwszy rzut oka polskie blokowiska będące domem dla tysięcy ludzi nie są zbyt ciekawe. Wielkie, pamiętające czasy PRL-u budynki z prefabrykatów uważane są często za brzydkie i nudne. Niektóre z nich są jednak jedynymi w swoim rodzaju. Takim przykładem są gdańskie falowce, a zwłaszcza ten znajdujący się na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża.

Falowce to olbrzymie, kilkuset-metrowej długości bloki, które spotkać można w Gdańsku i Poznaniu. Swoją nazwę zawdzięczają bryle która przypomina falę. Najbardziej wyróżniają się jednak te z Gdańska, ponieważ jest ich najwięcej. Zaczęto je budować w latach 60., kiedy zapotrzebowanie na nowe mieszkania zaczęło szybko rosnąć. Olbrzymie bloki miały powstawać szybko i tymczasowo odpowiadać na popyt, do czasu zbudowania mniejszych, bardziej przyjaznych dla mieszkańców budynków

Falowiec w Gdańsku na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża
Falowiec w Gdańsku na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża

Cechą charakterystyczną falowców są ich rozmiary – budynki mają zwykle 11-12 pięter oraz kilkaset metrów długości. Te w Gdańsku wyróżniają się również nietypowym rozmieszczeniem wejść do mieszkań, które znajdują się nie na klatkach schodowych, tylko na otwartych galeriach. Co ciekawe, początkowo możliwe było również przejście z jednego końca budynku na drugi właśnie przez te galerie. Obecnie przejścia często są odgrodzone dodatkowymi drzwiami lub ściankami.

W Gdańsku zbudowano 7 takich bloków na osiedlu Przymorze oraz jeden w Nowym Porcie. Najbardziej charakterystycznym jest budynek przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Prace nad nim ruszyły w 1970 roku i zakończono je ostatecznie w 1973 roku. Co ciekawe, mieszkańcy wprowadzali się do mieszkań jak tylko kończono kolejne sekcje i mimo trwających nadal prac budowlanych przy dalszych częściach budynku oraz w okolicy.

Falowiec w Gdańsku na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża (fot. Johan von Nameh)
Falowiec w Gdańsku na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża (fot. Johan von Nameh)

Ma 11 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania. Cały budynek ma 32 m wysokości, 13 m szerokości i aż 860 m długości, dzięki czemu jest jednym z najdłuższych budynków mieszkalnych w Europie.  Według danych z ostatnich lat, w budynku zameldowanych jest około 3450 osób, ale razem z osobami wynajmującymi mieszkania, liczba mieszkańców może sięgać nawet 6000. Jest to więc małe miasto.

W każdej klatce znajdowały się windy, które w zależności od wieku danej sekcji, zatrzymywały się co 2-3 piętra lub nie dojeżdżały do najwyższych pięter. Obecnie windy przebudowano aby zatrzymywały się na każdym piętrze. Wszystkie wejścia do mieszkań rozmieszczone są galeriach, a każde mieszkanie ma balkon.

Falowiec przy Nowym Porcie (fot. Tomasz Przechlewski)
Falowiec przy Nowym Porcie (fot. Tomasz Przechlewski)

Budynek jest uznawany za jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków w Gdańsku. W związku z tym zaczęto go promować jako dodatkową atrakcję do zobaczenia w mieście. Jako ciekawostkę poniżej zamieszczamy filmik z brytyjskich kronik filmowych, przedstawiający min. falowce (film z 1971 roku)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.