Lista największych żaglowców na świecie wydawała się już od dawna zamknięta. Nic bardziej mylnego. 10 czerwca 2017 roku w stocznie Brodosplit w Splicie, w Chorwacji zwodowano największy żaglowiec na świecie – Flying Clipper, o długości 162 m. Jednostka weszła do służby w 2019 roku.

Przez długi czas największym żaglowcem na świecie był SV Royal Clipper należący do armatora Star Clippers. Jednostka ma 133 m długości i wyposażona jest w pomocniczy napęd składający się z dwóch silników o łącznej mocy 5000 KM. Jego następcą został zbudowany dla tego samego armatora Flying Clipper.

Wizualizacja wyglądu Flying Clipper
Wizualizacja wyglądu Flying Clipper

Pięciomasztowy żaglowiec ma 162,2 m długości, a jego tonaż wynosi około 8770 ton. Załoga liczy 140 osób, a na pokładzie znajduje się miejsce dla 300 pasażerów (Royal Clipper może przewozić 228 pasażerów). Oczywiście oprócz żagli, jednostka wyposażona jest w silniki zapewniające dodatkowy napęd, jednak cały czas podstawowym źródłem napędu jest wiatr.

Flying Clipper ma konstrukcję podobną do jednego z największych żaglowców w historii, jakim był France II zbudowany w 1912 roku. Warto również dodać, że w pracach nad olbrzymim żaglowcem brał udział doświadczony polski inżynier i projektant statków, Zygmunt Choreń. Koszt budowy statku wyniósł finalnie około 100 mln euro.

Wizualizacja wyglądu Flying Clipper
Wizualizacja wyglądu Flying Clipper

Żaglowiec posiada 150 kabin, w tym 34 z balkonami i 4 apartamenty. Pasażerowie mogą korzystać z restauracji, tzw. Tropical Bar, czyli specjalnego baru na pokładzie, w którym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, zamkniętego Piano Baru, oraz Dive Baru na rufie, przeznaczonego dla młodszych pasażerów (dorosłych). Ponadto pasażerowie mogą korzystać z dwóch basenów z przeszklonym dnem, a kiedy jednostka jest zakotwiczona, również z specjalnego pomostu dla nurków i osób, które wolą spędzać czas na otwartym morzu. Nie zabrakło również spa i leżaków do opalania.

Jednostka weszła do służby w 2019 roku pod banderą Chorwacji i z nazwą Brodosplit 483.

Brodosplit 483 (ex-Flying Clipper) (fot. Goran Les/Wikimedia Commons)
Brodosplit 483 (ex-Flying Clipper) (fot. Goran Les/Wikimedia Commons)

Poniżej filmy z ceremonii wodowania statku.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.