Na Morzu Tasmańskim, około 700 km od Sydney znajduje się niesamowite wzniesienie skalne, nazwane Ball’s Pyramid. Wystająca dosłownie znikąd skała ma 562 m wysokości i 1100 m długości. Wiele milionów lat temu skała ta była częścią wulkanu. Obecnie Ball’s Pyramid jest domem rzadkiego gatunku straszyka o nazwie Dryococelus australis, często nazywanego „lądowym homarem”.

Ball’s Pyramid ze względu na ukształtowanie terenu jest całkowicie niezamieszkana – zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Odkrył ją w 1788 roku Henry Lidgbird Ball, jednak pierwszą osobą, która dostała się na jej brzeg, był prawdopodobnie Henry Wilkinson, który dokonał tego w 1882 roku.

Ball’s Pyramid (fot. exploreaustralia.net.au)
Ball’s Pyramid (fot. exploreaustralia.net.au)

W 1964 roku podjęto pierwszą próbę wspięcia się na szczyt skały, jednak zespół musiał się wycofać. Dopiero 14 lutego 1965 roku Bryden Allen, John Davis, Jack Pettigrew i David Witham dali radę wejść na szczyt Ball’s Pyramid. W kolejnych latach podjęto jeszcze kilka prób wspięcia się na szczyt, ale w 1982 roku władze zabroniono wchodzenia na wyspę. W 1990 roku przepisy nieznacznie zmieniono, dzięki czemu możliwe jest wejście na wyspę, ale po otrzymaniu specjalnego pozwolenia.

Wyspa jest obecnie domem bardzo rzadkiego gatunku straszyka, o nazwie Dryococelus australis. Występował on na pobliskich wyspach, m.in. na Lord Howe Island, ale wraz z pojawieniem się szczurów śniadych (które dotarły na Lord Howe Island na pokładzie parowca SS Makambo) cała populacja wymarła. Dopiero w latach 60. podczas prób wspięcia na wyspę, odnaleziono pojedyncze osobniki tego gatunku (uważanego od lat 20. za wymarły). Obecnie, dzięki staraniom biologów, udało się częściowo odbudować populacje tych owadów.

Ball’s Pyramid (fot. Patrick Kavanagh/Flickr.com)
Ball’s Pyramid (fot. Patrick Kavanagh/Flickr.com)

Ball’s Pyramid wyróżnia się również swoim niesamowitym wyglądem, przypominającym sztylet wystający z wody, lub płetwę olbrzymiego morskiego potwora. W rejon wyspy można dostać się łodzią z Lord Howe Island, odległej o około 20 km.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.